4 maja 2014

Raport OECD: małżeństwa bardziej obciążone podatkami niż samotne matki

Według nowego raportu OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) największe podatki dochodowe i przymusowe składki płacą Belgowie, Niemcy i Duńczycy. Polacy plasują się blisko środka skali, jednak komentatorzy zauważają, że to zbyt wysoko.


Stosunkowo niskie koszty pracy są bowiem jednym z nielicznych punktów, w których Polacy mają konkurencyjną przewagę. OECD zwraca także uwagę na fakt, że małżeństwa z dziećmi są bardziej obciążone podatkami, niż samotnie wychowujący dzieci.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W Belgii sytuacja ta wygląda znacznie gorzej. 42,6 procent pensji Belgów zabieranych jest przez państwo – 26, 6 proc. na podatek dochodowy płacony na rząd centralny, 2 proc. na podatki lokalne, a 14 proc. to składki na ubezpieczenia społeczne. Na drugim miejscu w tej skali znajdują się Niemcy (39,6 proc. pensji oddawanej jest władzy), następnie Dania (38,6 proc.). Najniższe obciążenia pensji są w Meksyku (9,8 proc.), Korei Południowej (13,4 proc.) i Szwajcarii (17,1 proc.).

 

W tabeli uwzględniającej część pensji pobieranej na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne Polska znajduje się na 18 miejscu – o jedno miejsce wyżej, niż Szwecja i 1 miejsce niżej, niż Stany Zjednoczone. Obciążenia pensji wynoszą ok. 25 proc. Choć wydaje się, że pozycja Polski nie jest najgorsza, to komentatorzy zwracają uwagę, by wziąć poprawkę na gospodarcze zacofanie Polski w porównaniu do większości krajów OECD.

 

Niskie koszty pracy to obecnie główny konkurencyjny atut polskiej gospodarki w porównaniu do krajów rozwiniętych. Dlatego też, jak zauważa komentator na łamach obserwatofinansowy.pl, nawet drobne podniesienie obciążeń pensji Polaków poskutkowałoby gospodarczą katastrofą. Raport nie bierze też pod uwagę tzw. kosztów pracodawcy, które nie są odprowadzane bezpośrednio od pensji brutto. Gdyby je uwzględnić, to okazałoby się, że składki i podatki wynoszą znacznie więcej – w Polsce ok. 40 proc. pensji.

 

Raport porusza także kwestię zróżnicowania ciężarów podatkowych. Okazuje się, że systemy podatkowe krajów OECD niekoniecznie służą tradycyjnym rodzinom. Wprawdzie w 32 krajach osoby z dziećmi mają mniejsze obciążenia podatkowe, niż bezdzietni single. Jednak małżeństwa z dziećmi mają zazwyczaj większe obciążenia podatkowe, niż rodzice samotnie wychowujący dzieci.

 

 

Źródła: static.pulso.cl / obserwatorfinansowy.pl / cnn.com

Mjend


Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram