10 sierpnia 2021

Raport ONZ: Człowiek jednoznacznie odpowiada za zmiany klimatu. Trzeba jak najszybciej ciąć emisje CO2

(flickr.com)

Nie ulega wątpliwości, że wpływ człowieka ocieplił atmosferę, ocean i ląd. W skutek tego nastąpiły powszechne i gwałtowne zmiany w atmosferze, oceanie, kriosferze i biosferze – czytamy w szóstym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu powołanego przez ONZ.

W tym tygodniu ukazał się pierwszy szkic raportu przygotowanego przez grupę roboczą Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Prace nad finalną wersją dokumentu zakończą się w 2022 r. Eksperci ONZ podkreślają dużo silniejszy wpływ człowieka na zmiany klimatu w porównaniu z poprzednim raportem opracowanym w latach 2007-2013.

„Wywołane przez człowieka zmiany klimatu już wpływają na wiele ekstremalnych warunków pogodowych i klimatycznych w każdym regionie na świecie. Dowody w postaci zaobserwowanych ekstremalnych zmian, takich jak fale upałów, obfite opady, susze i cyklony tropikalne, a w szczególności; przypisywanie ich wpływowi człowieka, wzmocniło się od czasu publikacji Piątego Raportu” – czytamy w raporcie.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem naukowców, globalne średnie temperatury nadal będą rosnąć, osiągając w połowie wieku 2°C więcej niż przed epoką przemysłową. „Globalne ocieplenie o 1,5°C i 2°C zostanie przekroczone w XXI wieku, chyba że w nadchodzących dziesięcioleciach nastąpią głębokie redukcje dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych” – piszą eksperci. Jednocześnie zaznaczają, że naturalne czynniki mają wpływ na zmiany wywołane działalnością człowieka ale w niewielkim i regionalnym stopniu, w żaden sposób nie wpływając na obniżenie średnich globalnych temperatur.

Głównym sposobem walki ze zmianami klimatu zatem jest nadal drastyczne obniżenie emisji CO2 „najlepiej do zera netto”, oraz innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Po raz pierwszy więcej miejsca poświęcono metanowi, którego redukcja „ograniczyłyby również efekt ocieplenia wynikający z kumulacji aerozoli i poprawiłaby jakość powietrza”.

Raport zawiera także możliwe scenariusze dotyczące przyszłości. W przypadku nie podjęcia żadnych kroków w kierunku obniżenia redukcji CO2, już w ciągu 20 lat dojdzie do nieodwracalnych skutków zmian klimatycznych. Natomiast niemal pewne jest, że nie uda się powstrzymać przekroczenia progu 1,5°C, przed czym ostrzegał poprzedni raport i wnioski z Porozumienia Paryskiego z 2015 r.

Źródło: ipcc.ch

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram