Walka z religią na całym świecie nasila się – zauważają badacze z Pew Research Center. W większości krajów na świecie rośnie liczba ustawowych ograniczeń narzucanych na praktykujących swoją religię wiernych.
Pew Research przebadało sytuację wyznawców religii w 198 krajach poza USA. Badania prowadzono w okresie od 2007 do 2012 r. Koncentrowano się na działaniach rządu dyskryminujących religię i indywidualnych aktach przemocy oraz dyskryminacji.
Wesprzyj nas już teraz!
Badacze zaobserwowali globalny wzrost wrogości wobec wyznawców religii. – Toczy się wojna społeczna i pojawiają się coraz nowsze ograniczenia rządowe. To idzie w parze – stwierdził Brian Grim, prezes Fundacji Wolności Religijnej i Biznesu w Annapolis w stanie Maryland.
Z analizy Centrum wynika, że w ciągu ostatnich sześciu lat podwoiła się liczba krajów, które wykorzystują religię jako pretekst do działań terrorystycznych. W jednej trzeciej badanych krajów kobiety były prześladowane z powodu niewłaściwego stroju. Główną przyczyną przemocy na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej były różnice wyznaniowe.
W 2012 r. w Chinach nastąpiło nasilenie antyreligijnych aktów wobec osób praktykujących religię. Miały miejsce liczne napaści na zakonnice.
Liczba krajów, w których toczy się walka religijna wzrosła z 14 w 2011 r. do 20 w 2012 r . W sześciu krajach: w Syrii, Libanie, Sri Lance, Bangladeszu, Tajlandii i Birmie odnotowano bardzo wysoki poziom wrogości religijnej.
Raymond Ibrahim badający przypadki wrogości wobec chrześcijan stwierdził, że prześladowania mniejszości chrześcijańskich nasiliły się w całym świecie islamu, jak również w Korei Północnej oraz w mniejszym stopniu w Indiach i Chinach.
Erich Rassbach, zastępca radcy prawnego z Fundacji Wolności Religijnej Becketa zauważył, że obecnie w Republice Środkowej Afryki, w Nigerii i w całej Afryce Subsaharyjskiej do walki dochodzi pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami. Spór pogłębiają różnice etniczne i problemy gospodarcze.
W innych częściach świata z wyznawcami religii chrześcijańskiej rozprawiają się rządy np. w Chinach i Pakistanie. Badacze zauważyli także, że tzw. Arabska Wiosna na Bliskim Wschodzie zintensyfikowała wcześniej istniejące spory, które rozlały się na inne kraje.
Źródło: Newsmax.com, AS.