Coraz więcej osób zapada na gorączkę krwotoczną Ebola. Najgorsza epidemia szaleje w Liberii, Sierra Leone i Gwinei. W tym ostatnim kraju sytuacja jest już ustabilizowana.
Do tej pory stwierdzono już 6 tys. zgonów na Ebolę. Często przypadki śmiertelne notuje się też wśród pracowników ochrony zdrowia. Społeczna mobilizacja i edukowanie mieszkańców mają zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia w dokumencie „Ebola Response Roadmap Situation Report” z 24 września br. obecnie liczba zakażonych i podejrzanych o zakażenie w Afryce Zachodniej wynosi aż 6263 osób. Wśród krajów dotkniętych zarazą WHO, w swoim raporcie, dzieli kraje na 3 grupy. Do pierwszej należą państwa dotknięte epidemią na szeroką skalę. Są to Gwinea, Sierra Leone i Liberia. Inną grupę przypadków stanowią kraje w których choroba ma charakter lokalny i są to Nigeria i Senegal.
Niepokojący jest też wzrost liczby zakażeń wśród pracowników służby zdrowia. Łącznie w trzech najbardziej dotkniętych epidemią krajach zakażonych zostało 362 lekarzy, a 203 zmarło. Ponadto w Nigerii zakażonych zostało 11 pracowników medycznych, z których zmarło 5.
Źródło: apps.who.int
Mjend