20 kwietnia 2021

Rasizm i kultura uprzywilejowania białych w… brytyjskim oddziale Amnesty International

(Zdjęcie ilustracyjne Fibonacci Blue from Minnesota, USA, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons)

Amnesty International przeprowadziło audyt w swoim brytyjskim oddziale, którego efekty ujawniły… zachowania rasistowskie. Audyt był nawiązaniem do ruchu Black Lives Matter i rasizmu zakorzenionego w organizacjach zajmujących się ochroną praw człowieka.

Osiem osób (obecnych bądź byłych pracowników) opisało swoje doświadczenia związane z zachowaniami rasistowskimi. Jak o brytyjskiej organizacji pisze „The Guardian”, „w Amnesty International istnieje kultura uprzywilejowania białych, w tym personelu wyższego szczebla używającego słów na „N” („Nigger”- przyp. red.) i prezentującego zachowania mikroagresywne, takie jak dotykanie włosów czarnych kolegów”. „Dołączyliśmy do Amnesty z nadzieją, że będziemy walczyć z łamaniem praw człowieka, ale zamiast tego spotkało nas rozczarowanie, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że organizacja tak naprawdę pomaga to łamanie praw utrwalić” – stwierdziła Katherine Odukoya.

Praktyki dyskryminacyjne obejmowały stosowanie „słowa na N”, a także ignorowanie wnoszonych w związku z tym skarg, traktowanych jako wyraz nadwrażliwości, zawodowego marginalizowania przedstawicieli mniejszości etnicznych, braku wrażliwości wobec praktyk religijnych (!), co wiązać się miało z niestosownymi komentarzami. A także i agresywne zachowania, zwłaszcza w komunikacji mailowej oraz względem współpracowników z organizacji działających w krajach globalnego południa. Audyt był częścią działań podjętych przez centralę w związku ze śmiercią George Floyda i działaniami ruchu Black Lives Matter. Jak stwierdziła rada centrali Amnesty International, rasizm ma być rzeczą związaną z samym „modelem organizacyjnym” podmiotów działających na rzecz praw człowieka, bowiem model ten ukształtował się w realiach dekolonizacji i dynamiki lat 50-tych.

Brytyjski oddział AI wyraził oficjalne przeprosiny w związku z zaistniałą sytuacją. A równocześnie zasugerowano, że z podobnymi problemami boryka się międzynarodowa centrala tej organizacji…

Źródło: „The Guardian”

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram