Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z powodzeniem przeprowadzili pionierską w Polsce operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego nienarodzonego dziecka. Mama i maluch czują się dobrze.
Operacja wykonana została metodą fetoskopową. Przeprowadził ją zespół I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa WUM, kierowanej przez prof. Mirosława Wielgosia: dr Przemysław Kosiński, dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lek. Rafał Wojdacz, mgr. Monika Hiszpańska oraz Sabrina Wagner i prof. Thomas Kohl – prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa nienarodzonych dzieci. Operacja trwała ponad 4 godziny. Mama i maluch czują się dobrze.
Wesprzyj nas już teraz!
„Konsekwencją wady są na ogół porażenia nóg oraz porażenie zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytnicy. Operacje wewnątrzmaciczne z powodu rozszczepu kręgosłupa poprawiają rokowanie dla dzieci z rozpoznaną wadą, zmniejszają ryzyko powikłań po porodzie, dają też większą szansę na prawidłowe funkcjonowanie kończyn dolnych oraz zwieraczy” – podkreślono w komunikacie WUM.
Fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa nienarodzonego dziecka są alternatywą dla tradycyjnych operacji – z otwarciem jamy macicy. W tym przypadku wykonuje się jedynie trzy otwory przez które zakłada się trokary do jamy owodni. Następnie – by uzyskać widoczność – do jamy macicy wprowadzany jest dwutlenek węgla, a odciągany płyn owodniowy, a następnie wycinany jest kawałek nieprawidłowej tkanki. Operacja jest bardzo trudna z przyczyn technicznych. Używana do szycia igła ma np. zaledwie 13 mm.
Źródło: tvp.info
MA