30 września 2021

Ratyzbona: biskup Voderholzer nie kryje obaw o konsekwencje drogi synodalnej

(Fot. StagiaireMGIMO (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Niemiecka „droga synodalna” wykorzystuje kryzys nadużyć, by przekształcić Kościół na wzór protestancki – przestrzega biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, profesor dogmatyki, bliski współpracownik papieża Benedykta XVI.

 

Swoje obawy biskup Voderholzer wyraził podczas kazania na nieszporach w katedrze w Ratyzbonie 26 września. Zapytał dlaczego rzadko doceniane są postępy niemieckiego Kościoła katolickiego w walce z nadużyciami. – Fakt, że zainteresowane strony nadal udają, że do tej pory nic się właściwie nie wydarzyło, że bez rzetelnego porównania instytucji i bez historycznej klasyfikacji przypadków nadużyć, systemowo obwinia się za nie szczególne cechy Kościoła katolickiego, podsyca moje podejrzenia, że nadużycia seksualne są tutaj instrumentalizowane w próbie przekształcenia Kościoła katolickiego według modelu protestanckich zasad kościelnych, gdzie „synod” oznacza coś innego niż w Kościele katolickim, a mianowicie rodzaj parlamentu kościelnego – stwierdził biskup Ratyzbony. Jest on wybitnym krytykiem „drogi synodalnej”, wieloletniego procesu, w którym biskupi i świeccy dyskutują na cztery główne tematy: sposób sprawowania władzy w Kościele, moralność seksualna, kapłaństwo i rola kobiet.

Wesprzyj nas już teraz!

Niemiecka Konferencja Biskupów początkowo zapowiedziała, że proces zakończy się serią „wiążących” głosowań – co wzbudziło obawy w Watykanie, że rezolucje mogą podważyć nauczanie i dyscyplinę Kościoła.

Biskupi i teolodzy wyrazili zaniepokojenie procesem, który ma się zakończyć w lutym 2022 roku, ale przewodniczący konferencji biskupów biskup Georg Bätzing stanowczo go bronił.

W swoim kazaniu biskup Volderholzer przypomniał, że on i kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii zaproponowali alternatywny zestaw statutów dla Drogi Synodalnej w sierpniu 2019 roku. Został on jednak odrzucony przez większość niemieckich biskupów. Hierarcha stwierdził, że wspomniane statuty podkreślały znaczenie nowej ewangelizacji, misji i katechezy, zgodnie z 19-stronicowym listem, który Franciszek wysłał do niemieckich katolików w czerwcu 2019 roku. Papież wezwał ich do ewangelizacji w obliczu „rosnącej erozji i zaniku wiary”.

Na początku września biskup Voderholzer uruchomił nową stronę internetową, która przedstawiła alternatywę dla tekstu zatwierdzonego przez członków I Forum Synodalnego Drogi, skupiającego się na sposobie sprawowania władzy w Kościele. 36-stronicowy dokument, zatytułowany „Władza i odpowiedzialność” i przetłumaczony na język angielski, jest pierwszym z serii, która będzie poruszać również tematy pozostałych trzech forów synodalnych. Współautorami tekstu są: ks. Wolfgang Picken, dziekan miasta Bonn, Marianne Schlosser, profesor teologii w Wiedniu, dziennikarka Alina Oehler oraz biskup pomocniczy Augsburga Florian Wörner. 17 września w Rzymie wpływowy niemiecki teolog kardynał Walter Kasper pochwalił wspomniany alternatywny tekst.

Wygłaszając niedzielne kazanie, biskup Volderholzer obszernie cytował słowa kardynała Kaspera, wyrażając swoją zgodę z teologiem uważanym za bliskiego papieżowi Franciszkowi. Nawiązał także do komunikatu opublikowanego po wizytacji w archidiecezji kolońskiej, w którym papież Franciszek podkreślił, że nie znalazł żadnych błędów, które można by zarzucić kardynałowi Woelkiemu w rozpatrywaniu zarzutów o nadużycia seksualne. Mówi się w nim jednak o „błędach w komunikacji”. Zdaniem biskupa Ratyzbony, należy zapytać, jak te „błędy w komunikacji” mają się do zaangażowania kardynała Rainera Woelkiego w otwarte i szczere opowiadanie się za inną orientacją drogi synodalnej. Biskup Rudolf Voderholzer wyraźnie zapewnił kardynała Woelkiego o swojej solidarności i jedności w modlitwie.

Jego wystąpienie miało miejsce w przeddzień sesji plenarnej Synodu we Frankfurcie, w południowo-zachodnich Niemczech, w dniach 30 września – 2 października. Wydarzenie to jest drugim spotkaniem Zgromadzenia Synodalnego, najwyższego organu decyzyjnego Drogi Synodalnej. W jego skład wchodzą biskupi niemieccy, 69 członków potężnego świeckiego Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) oraz przedstawiciele innych części Kościoła niemieckiego.

Grupa niemieckich katolików – Arbeitskreis Christliche Anthropologie (Grupa Robocza Antropologii Chrześcijańskiej) opublikowała manifest online. Wzywa do nowego początku w niemieckim Kościele, argumentując, że droga synodalna nie oferuje autentycznej reformy.

 

Źródło: KAI

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 665 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram