Fundusz Ludnościowy ONZ (UNFPA) właśnie wydał raport dotyczący młodych ludzi, przedstawiany jako „nowa perspektywa dla nastoletnich matek”. Autorzy raportu zaproponowali, by zmniejszyć liczbę niechcianych ciąż wśród nieletnich poprzez zapewnienie w szkołach edukacji seksualnej, łatwego dostępu do antykoncepcji i aborcji.
Wg Dianne Stewart, dyrektor UNFPA należy „chronić prawa młodzieży do wyczerpującej edukacji seksualnej i zburzyć przeszkody, ograniczające ich dostęp do informacji oraz usług antykoncepcyjnych i aborcyjnych”. Podpisany przez nią raport zatytułowany „Macierzyństwo w dzieciństwie: sprostanie wyzwaniu ciąż nieletnich” porusza problem niechcianych ciąż wśród nastolatek na całym świecie. W krajach rozwijających się każdego roku ponad 7 mln dziewcząt w wieku poniżej 18 lat rodzi dzieci.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem autorów raportu i jego zwolenników konieczne jest nowe podejście do kwestii ciąż nastolatek. Dziewczętom powinno się uświadamiać, że „mają prawo do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, w tym do aborcji”. Raport zauważa, że sytuacja nastolatek różni się między krajami rozwijającymi się a rozwiniętymi. W krajach rozwijających się dziewczęta będące w ciąży zwykle już są mężatkami, a w krajach rozwiniętych – nie.
Autorzy raportu uznali, że sytuacja, w której nastolatki wcześnie zawierają związki małżeńskie „na pewno nie jest dla nich satysfakcjonująca” i dlatego proponują – jak np. panelistka Heather Boonstra, doradca ds. polityki z Instytutu Guttmachera – obowiązkową edukacje seksualną dla dziewczynek, zanim opuszczą szkołę. – Musimy się upewnić, że edukacja seksualna odbywa się dużo wcześniej, jeszcze w klasach podstawowych – twierdzi.
Raport cytuje badanie, z którego ma wynikać, iż wczesne małżeństwo – a nie ciąża – było powodem porzucenia nauki przez większość dziewcząt w francuskojęzycznych krajach afrykańskich.
Raport UNFPA uznaje edukację jako jeden z najlepszych sposobów, aby niejako przedłużyć dzieciństwo i opóźnić ciąże wśród wrażliwych nastolatek z krajów rozwijających się. Niektórzy paneliści uznali, że warto byłoby kontynuować programy, polegające na oferowaniu rodzinom korzyści finansowych w zamian za zmotywowanie swoich córek do chodzenia jak najdłużej do szkoły.
Tego typu programy pilotażowe realizowane w Brazylii, Bangladeszu i Meksyku przyniosły dobre rezultaty. Nie mogą one jednak być kontynuowane – zdaniem niektórych panelistów – z powodu braku środków, które urzędnicy wolą przeznaczać na promocję antykoncepcji.
Najnowsze dane pokazują, że przekazanie zapomogi pieniężnej bezpośrednio konkretnym rodzinom, nie tylko zmniejsza liczbę nastoletnich ciąż, ale również przyczynia się do podejmowania przez dziewczęta edukacji i opóźnienia inicjacji seksualnej.
Źródło: c-fam.org., AS.