Maciej Świrski prezes Reduty Dobrego Imienia złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie cywilny pozew przeciwko Facebookowi, w którym zarzuca mu cenzurę, dyskryminację z uwagi na przekonania polityczne i obrazę uczuć religijnych.
W zawiadomieniu złożonym w sądzie Maciej Świrski żąda zakazania portalowi społecznościowemu Facebook „stosowania cenzury, dyskryminacji i blokowania swobody przepływu informacji”. W opinii prezesa Reduty Dobrego Imienia Facebook złamał prawo blokując pewne treści, co uniemożliwiło użytkownikom portalu uzyskanie dostępu do nich.
Wesprzyj nas już teraz!
Autorzy pozwu przytaczają w nim paragrafy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, które mówią wyraźnie, iż każdy człowiek ma prawo dostępu do prawdziwych i rzetelnych informacji, rozpowszechniania ich oraz wolności wyrażania swoich poglądów.
Na potwierdzenie zarzutu stawianego w pozwie, iż Facebook dyskryminuje z uwagi na przekonania polityczne, Maciej Świrski podaje przykłady profili Facbook, które propagują, zakazane prawem, symbole totalitaryzmu komunistycznego, a nie są blokowane. Natomiast profile poświęcone Żołnierzom Niezłomnym, czy profile proponujące treści religijne, głównie katolickie, są blokowane. „Rodzi to zasadnicze pytanie o kryteria usuwania treści, które (…) dyskryminują użytkowników ze względu na przekonania, światopogląd oraz wyznanie” – napisano w pozwie, który został skierowany przeciwko spółce – matce z siedzibą w USA oraz spółce z siedzibą w Irlandii.
Na początku listopada br. działacze ruchów narodowych informowali, że z Facebooka zniknęły profile Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej. Zdaniem przedstawicieli Facebooka, profile te zostały zablokowane, gdyż miały naruszać tzw. Standardy Społeczności, które Facebook sam określa.
Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom została powołana dla inicjowania i wspierania działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, a szczególnie przebiegu II wojny światowej, udziału w niej Polaków, stosunku Polaków do Żydów, na temat niemieckich obozów koncentracyjnych. Obok tego celem Reduty jest propagowanie wiedzy na temat historii i kultury polskiej oraz polskiej współczesności. Reduta ma także na celu przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, zwróconym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na pochodzenie.
Źródło: Polskie Radio.pl, Reduta Dobrego Imienia
luk