Z nowym rokiem szkolnym rozpoczęto zajęcia w formie stacjonarnej. Ich organizację reguluje szereg zaleceń wydanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W myśl przedstawionych wytycznych uczniowie powinni zachowywać między sobą półtorametrowy dystans na przestrzeni wspólnej. Tam, gdzie niemożliwe jest jego utrzymanie, bezpieczeństwo mają zapewnić maseczki ochronne. Szkoły będą również zachęcać wychowanków do szczepień, przy czym mają one być nieobowiązkowe
Komfortowe wdrożenie w powrót do szkoły mają zapewnić cztery inicjatywy ministerstwa, odpowiadające na problemy uczniów spowodowane długotrwałą nauką w domu.
Wesprzyj nas już teraz!
Zwiększony zostanie nacisk na promocję aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Negatywnym skutkom lockdownu na zdrowie uczniów zapobiec mają specjalnie organizowane zajęcia WF-u.
Każdy nauczyciel będzie mógł przejść szkolenie pod kątem ich prowadzenia.
Planowane są także badania trudności psychologicznych, które dotkną wracające do szkół dzieci i młodzież. Naukowcy opracują najskuteczniejsze sposoby przeciwdziałania im, a następnie wykorzystają w praktyce.
Również nauczyciele nauczą się pomagać wychowankom w obliczu problemów psychologicznych. Dzieci mające zaległości będą mogły skorzystać z zajęć wspomagających, których planowy czas podwojono we wszystkich placówkach oświatowych.
Dodatkowo ministerstwo zainwestuje w nowoczesny sprzęt dydaktyczny ułatwiający naukę. Wszystkie te działania, wraz z wycieczkami do miejsc pamięci narodowej i instytucji kultury, zostaną dofinansowane przez MEIN.
W wypadku zwiększonego zagrożenia epidemicznego regulacje sanitarne dają prawo dyrektorom szkół do ponownego przejścia na zdalną formę organizacji zajęć. Może się zatem okazać, że również w tym roku wraz z nadejściem sezonu chorobowego, uczniowie zostaną rozesłani do domów.
Źródła: rp.pl, pap.pl
FA