Najważniejszą zmianą w zapowiadanej przez premiera Donalda Tuska rekonstrukcji było zdymisjonowanie wicepremiera i ministra finansów, Jacka Rostowskiego, którego zastąpił Mateusz Szczurek – były główny ekonomista ING Financial Market.
Szczurek nie będzie jednak wicepremierem. Funkcję tę, w miejsce Rostowskiego, będzie pełniła Elżbieta Bieńkowska, która dotychczas była szefowa resortu rozwoju regionalnego. Bieńkowska stanie też na czele nowego resortu – połączonych ministerstw rozwoju regionalnego i transportu.
Wesprzyj nas już teraz!
Istotną zmianą, z uwagi na wagę resortu, jest zastąpienie na fotelu szefowej resortu edukacji Krystyny Szumilas Joanną Kluzik-Rostowską. – Trzy priorytety, po pierwsze sześciolatki. Są rodzice, którzy się tego obawiają. Druga kwestia to podręczniki, są zbyt drogie i to zbyt duże obciążenie dla wielu polskich rodzin. Trzecia kwestia to innowacyjność – dobre przygotowanie młodego pokolenia do rynku pracy – powiedziała nowa minister.
Nową szefową Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego została prof. Lena Kolarska-Bobińska, europoseł z ramienia PO. Zastąpiła na tym stanowisku prof. Barbarę Kudrycką. Do zmiany doszło też na fotelu ministra sportu – w miejsce Joanny Muchy został powołany poseł PO, Andrzej Biernat, który, nim został politykiem, był nauczycielem wychowania fizycznego i dyrektorem jednego z lokalnych ośrodków sportu i rekreacji.
Z ministerialnym stanowiskiem będzie musiał pożegnać się też Michał Boni, szef resortu administracji i cyfryzacji. W jego dotychczasowym gabinecie zasiądzie wkrótce eurodeputowany z PO, Rafał Trzaskowski.
Ostatnią zmianą jest decyzja o zmianie Marcina Korolca, którego zastąpi ekonomista, Maciej Grabowski.
Zaprzysiężenie 5 nowych ministrów nastąpi 27 listopada. Zaprzysiężenie Rafała Trzaskowskiego i Leny Kolarskiej-Bobińskiej 3 grudnia.
PCh24.pl
ged