7 maja 2021

Rekordowa ilość eutanazji w Holandii. Powodem m. in. strach przed zarażeniem koronawirusem

(fot. Pixabay)

Tak wielu eutanazji w ciągu jednego roku w tym kraju nie dokonano nigdy. W 2020 roku w Holandii prawie 7 tys. osób w świetle prawa przerwało swoje życie.

Jak podaje RTE (the Regional Euthanasia Review Committees), w ubiegłym roku w Holandii dokonano dokładnie 6 938 eutanazji. Stanowi wzrost o 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Prezes RTE Jeroen Recourt w rozmowie z holenderskim dziennikiem Trouw informuje, że nie jest zaskoczony tymi danymi. – Coraz więcej pokoleń postrzega eutanazję jako rozwiązanie problemu nieznośnego cierpienia. Myśl, że eutanazja jest dopuszczalnym wyborem w sytuacji wielkiego cierpienia, przynosi wielu ludziom pokój ducha – stwierdza Recourt.

W czterech przypadkach na eutanazję zdecydowały się osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2. – Osoby te poważnie się pochorowały z powodu zakażenia – powiedział Recourt w rozmowie z Trouw. – Dostały zapalenia płuc i nie chciały wylądować na oddziale intensywnej terapii. W innych przypadkach bardzo osłabione osoby zostały umieszczone w centrach rehabilitacyjnych – dodaje.

Umieranie z powodu COVID-19 może być bardzo okrutne i „większość tych osób po prostu chciała tego uniknąć” – konkluduje swoją wypowiedź prezes RTE.

Eutanazja jest legalna w Holandii pod pewnymi warunkami od 2002 roku. Pierwotnie można jej było dokonać, jeśli ból pacjenta był niemożliwy do zniesienia, stan pacjenta nie rokował na jakąkolwiek poprawę lub w przypadku, kiedy pacjent jasno wyraził wolę, by umrzeć. Na przestrzeni lat zbiór przesłanek do przeprowadzenia eutanazji się powiększał. Obecnie za kryterium wystarczające do jej przeprowadzenia uznaje się „psychiczne lub psychospołeczne dolegliwości”, takie jak „utrata możliwości samodzielnego funkcjonowania czy samotność”.

W październiku 2020 roku holenderski rząd ogłosił projekt ustawy, według której dopuszczalna byłaby eutanazja dzieci za zgodą rodziców. Rozważane jest również rozwiązanie, które umożliwiłoby dokonanie eutanazji osobom, które „są zmęczone życiem”.

 

Źródło: LifeSiteNews, DoRzeczy.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(22)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy