„W 2023 roku Polska odnotowała znaczący wzrost liczby nowych pozwoleń na broń, osiągając kolejny rekord w tej dziedzinie. Dane Komendy Głównej Policji wskazują, że aż 40 867 osób otrzymało zezwolenie na posiadanie broni, co stanowi rekordowy wzrost w porównaniu do lat poprzednich”, informuje w piątek GazetaPrawna.pl.
Ubiegłoroczna ilość wydanych pozwoleń na broń jest o prawie 3,5 tys. wyższa niż w roku 2022, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie (37 402) i ponad dwukrotnie wyższy niż w 2021 i 2020 roku (odpowiednio: 19 939 i 15 330 pozwoleń).
„W ubiegłym roku najwięcej pozwoleń wydano w celach kolekcjonerskich (17 019), dla potrzeb sportowych (12 363) oraz do celów ochrony osobistej (6 242). Wynikało to również ze zmian w prawie w 2023 roku”, czytamy w serwisie.
Wesprzyj nas już teraz!
Na czym polegała ta zmiana? Jak wyjaśnia GazetaPrawna.pl „osoby, którym przydzielono broń służbową niejako z urzędu mają ważną przyczynę posiadania broni. Dotychczas broń do celów ochrony osobistej umotywować można było jedynie stałym, realnym i ponadprzeciętnym zagrożeniem życia, lub mienia. Obecnie ułatwiony dostęp jest motywowany chęcią wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej zadeklarowaną przez funkcjonariusza. W naturalny sposób mundurowi będą również mogli podnosić swoje umiejętności strzeleckie”.
Nowelizacja ustawy o broni i amunicji wprowadziła zmiany, które zdecydowanie ułatwiły funkcjonariuszom różnych służb uzyskanie pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej. W wyniku tych zmian, tylko do listopada 2023 roku, 1555 funkcjonariuszy złożyło podania o wydanie pozwolenia na broń, a 1187 z nich otrzymało takie zezwolenie.
GazetaPrawna.pl zwraca również uwagę, że oprócz wzrostu liczby wydanych pozwoleń na broń, Polska odnotowała również rekordową liczbę zarejestrowanej broni. „Do końca 2023 roku, w rękach Polaków znajdowało się niemal 844 tysiące egzemplarzy broni, co oznacza znaczący wzrost w stosunku do roku poprzedniego, kiedy to zarejestrowano 760 218 sztuk. Jest to efekt zarówno nowych regulacji ułatwiających zdobycie pozwolenia na broń, jak i rosnącego poczucia potrzeby ochrony osobistej oraz majątku”, czytamy.
Źródło: GazetaPrawna.pl
TG