„Przed radnymi w największych polskich miastach podjęcie decyzji w sprawie stawek podatku od nieruchomości w 2024 roku. Maksymalny możliwy wzrost tej opłaty związany jest ze wskaźnikiem inflacji w I półroczu roku poprzedniego. W rezultacie stawki mogą pójść do góry nawet o 15 proc.. Już wiadomo, że na rekordową podwyżkę zdecydują się Warszawa i Gdańsk. Czy tak samo zrobią inne polskie miasta?”, pyta w czwartek portal GazetaPrawna.pl.
Serwis internetowy „Dziennika Gazety Prawnej” podkreśla, że 15-procentowa podwyżka podatku od nieruchomości w Warszawie nie jest dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ „w tym mieście utrwaloną praktyką jest to, że podwyżka jest analogiczna do wskaźnika inflacji”.
Podobnie rzecz ma się w Gdański. – Wieloletnią praktyką jest, że w corocznej nowelizacji stawek podatku od nieruchomości na kolejny rok przyjmujemy wielkości określone w obwieszczeniach Ministerstwa Finansów – tłumaczy Izabela Kuś, Skarbnik Miasta Gdańska.
Wesprzyj nas już teraz!
Na maksymalną podwyżkę podatku od nieruchomości najprawdopodobniej zdecydują się również władze Łodzi, którzy na taki ruch zdecydowali się już w roku ubiegłym – wówczas podatek wzrósł o 11,8 proc.
„We Wrocławiu w 2023 roku stawki podatku od nieruchomości wzrosły względem poprzedniego roku o prawie 12 proc. Obecnie trwają prace związane ze szczegółową analizą i planowaniem wysokości dochodu z tytułu podatku od nieruchomości na kolejny rok podatkowy. (…) W Krakowie stawki w 2023 względem 2022 roku wzrosły jedynie o 10 proc. (…) W Poznaniu stawki podatku od nieruchomości, które obowiązują od 2023 roku zostały podwyższone o 11,8 proc. w porównaniu do stawek z 2022 roku”, wylicza serwis „DGP”. Wszystko wskazuje na to, że we wszystkich z tych miast w tym roku podatek wzrośnie o 15 proc.
„Górne granice stawek kwotowych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski, górne granice stawek kwotowych na każdy rok podatkowy”, wyjaśnia GazetaPrawna.pl.
Źródło: GazetaPrawna.pl
NADCHODZI ZIELONY KOMUNIZM? Warzecha, Cukiernik i inni obnażają kłamstwo ZIELONEJ TRANSFORMACJI!