Szwedzki sąd apelacyjny zmniejszył wyrok sądu niższej instancji dla 17-letniego chłopaka uznanego za winnego „honorowego” zabicia własnej siostry. Zadał on jej 100 ciosów nożem, co miało stanowić karę za jej ucieczkę przed przymusowym małżeństwem w Iraku. W uzasadnieniu sąd powołał się na fakt, że w momencie zabójstwa chłopak miał 16 lat. Sąd niższej instancji dążył do 8-letniego wyroku, gdyż zabójca dokonał zbrodni tuż przed swoimi 17 urodzinami. Sąd apelacyjny orzekł, że mężczyzna spędzi za kratkami tylko 4 lata, na dodatek w ośrodku dla młodocianych.
Sąd potwierdził także, że motywem zabójstwa była chęć ocalenia „honoru” rodziny. Dziewczyna, na której ciele odnaleziono liczne rany kłute, wróciła z Iraku do Szwecji przed rokiem. Była w tym okresie w kontakcie z organizacją Tänk om, której celem jest walka z morderstwami kobiet w islamskich rodzinach. W obawie przed atakiem dziewczyna sypiała z nożem pod poduszką. Przedstawiciele organizacji stwierdzili, że władze lokalne zlekceważyły zagrożenie i jej prośby o pomoc. Lekceważący jest także rekordowo niski wyrok dla sprawcy brutalnego mordu na własnej siostrze.
Wesprzyj nas już teraz!
W ponad 90 proc. przypadków sprawcami zabójstw (popełnianych w imię obrony islamskiego „honoru” rodziny) są muzułmanie. Jak podaje portal jihadwatch.org, są one mniej lub bardziej oficjalnie uzasadniane. Podręcznik prawa islamskiego na Al-Azhar, reprezentatywny dla sunnickiego islamu mówi, że należy karać „bezprawne i umyślne zabójstwa”. Od tej reguły są jednak wyjątki, które dotyczą „zabijanie potomstwa lub jego potomstwa”. Zabijanie stojących niżej w hierarchii członków rodziny, często motywowane chęcią obrony jej „honoru”, uzyskuje w ten sposób religijne usprawiedliwienie.
W praktyce w wielu krajach muzułmańskich wymierzane są niskie wyroki lub też uniewinnia się sprawców zabójstw „honorowych”. Np. władze Autonomii Palestyńskiej najczęściej zasądzają w takich przypadkach wyroki w zawieszeniu lub uniewinniające. W Syrii kary za zabójstwa honorowe zostały zaostrzone, ale nadal należą do niskich.
Dwie trzecie ofiar zabójstw honorowych zostało uśmierconych przez członków ich biologicznych rodzin. W ponad połowie przypadków ofiarami były córki i siostry, a w jednej czwartej żony i narzeczone. Średni wiek ofiary zabójstw honorowych to 23 lata. Głównymi pretekstami do dokonania takiego mordu (58 proc.) jest nadmierna „zachodniość”, przez którą rozumie się m.in. odmowę noszenia islamskiego stroju, pragnienie odebrania wykształcenia, odejście od męża czy odmowa poślubienia mężczyzny wybranego przez rodziców, w tym kuzyna. W 42 proc. przypadków pretekstem była „nieprzyzwoitość seksualna”, która obejmuje różne przypadki od potwierdzonych i niepotwierdzonych stosunków pozamałżeńskich aż po bycie ofiarą gwałtu. Tak motywowane zabójstwa występują najczęściej u muzułmanów, ale także u Hindusów.
Źródła: jihadwatch.org / meforum.org
Mjend