Jeszcze nigdy nie było na świecie tak wielu uchodźców jak w naszych czasach. Do końca 2015 roku ponad 65 milionów ludzi – o sześć milionów więcej niż rok wcześniej – zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów na skutek konfliktów. Informuje o tym doroczny raport „Global Trend” Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) opublikowany z okazji obchodzonego dziś przez ONZ Światowego Dnia Uchodźców. Liczba uchodźców odpowiada mniej więcej ogólnej liczbie mieszkańców Francji lub Wielkiej Brytanii.
Raport dzieli na trzy kategorie 65,3 milionów ludzi pozbawionych swoich stron ojczystych: 21,3 mln, to uchodźcy do innych krajów, 40,8 mln to uchodźcy we własnych krajach oraz 3,2 mln osób oczekujących na azyl.
Wesprzyj nas już teraz!
Według UNHCR tak silny wzrost liczby uchodźców jest skutkiem konfliktów i trudnej sytuacji w krajach Bliskiego Wschodu. Rok 2015 był w Syrii piątym już rokiem wojny, na której zakończenie na razie się nie zanosi. Do końca 2015 roku skutkiem konfliktu było 4,9 mln uchodźców z Syrii oraz 6,6 milionów uchodźców we własnym kraju. Eskalacja przemocy w Iraku wypędziła 4,4 mln mieszkańców z ich własnych domów, a 250 tysięcy szuka schronienia za granicą.
Największe fale uchodźców odnotowano w 2015 roku w regionie bliskowschodnim i na południe od Sahary w Afryce. Ich przyczyną są długotrwałe konflikty, takie jak np. w Południowym Sudanie i w Republice Środkowoafrykańskiej, a także nowe – w Nigerii czy Burundi. Na doraźną pomoc UNHCR dla nich przeznaczono 3,55 mln euro, przy czym po milionie euro przeznaczono dla Sudanu Południowego i Nigerii.
O przyjmowanie poszukujących schronienia apelował podczas wczorajszej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek. Ojciec Święty przypomniał, że uchodźcy są „takimi samymi ludźmi jak my” z tą różnicą, że „im wojna odebrała dom, pracę, rodzinę i przyjaciół”. Apelując, by pozwolić tym ludziom mówić, papież powiedział, że „ich historie i ich twarze to apel o odnowę naszego wkładu w sprawę pokoju i sprawiedliwości”.
Międzynarodowy dzień pamięci o uchodźcach ustanowił właściwie papież Benedykt XV (1914-1922) w czasie I wojny światowej. Z inicjatywy ONZ od 2001 Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest 20 czerwca. Rokrocznie z tej okazji UNHCR ogłasza doroczny raport o sytuacji uchodźców.
KAI
MWł