27 czerwca 2013

Wiara protestantów w Europie słabnie. Problem ten dotyczy również katolików, a w ostatnim czasie nawet młodych muzułmanów – wynika z badań Fundacji Bertelsmann. Zdaniem socjologa Gerta Pickela, powodów należy doszukiwać się w dobrobycie i postępie.

 

– W porównaniu z innymi wyznaniami wiara protestantów się bardzo osłabiła – wynika z najnowszych badań Fundacji Bertelsmann. „W ostatnich latach daje się zaobserwować osłabienie ogólnej religijności w Europie. Problemem tym dotknięci są również katolicy i muzułmanie – mówił w rozmowie z portalem domradio.de socjolog religii, Gert Pickel. – Upraszczane jest praktykowanie religii, które sprowadza się do prostych modlitw i Mszy św. w niedzielę w przypadku katolików” – dodał Pickel.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Osłabienie wiary protestantów daje się zauważyć przede wszystkim we wschodniej części Niemiec, ale również na zachodzie sytuacja nie wygląda lepiej. W nieco lepszej sytuacji są katolicy, dla których w przeciwieństwie do protestantów dużą rolę odgrywa poczucie wspólnoty. W przypadku muzułmanów osłabienie wiary obserwuje się raczej u młodego pokolenia.

 

Powodów osłabienia religijności Gert Pickel dopatruje się przede wszystkim w dobrobycie i postępie. Zwrócił uwagę na klasyczną tezę w socjologii religii, która zakłada, że „jeśli ktoś potrzebuje w swoim życiu religii, oznacza to, że poszukuje czegoś, co da mu poczucie bezpieczeństwa. (…) W dobie zwiększającego się dobrobytu materialnego zatraca się taka potrzeba. Tam, gdzie ludzie mają więcej pieniędzy, tam nie potrzebują religii”. Jednocześnie Pickel zauważył, że „powodów można się doszukiwać także w modernizacji społeczeństwa, wzmożonej mobilności. (…) W dobie globalizacji przestaje mieć znaczenie poczucie przynależności do wspólnoty”.

 

Nie jest to jedyna próba interpretacji wyników badań z ostatnich lat. Pojawiają się konkurencyjne stanowiska, zgodnie z którymi postępujące zmiany przynoszą także rosnącą tęsknotę za wspólnotą i przynależnością. Nie sprawdziły się też radykalne tezy stawiane w poprzednich dekadach przez socjologów religii: nieunikniona laicyzacja ostatnich dekad XX wieku nie nastąpiła. W jej miejsce obserwowano religijne ożywienie, zwłaszcza wśród katolickiej młodzieży.

 

Źródło: www.domradio.de

Klaud, mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram