W poniedziałek 27 maja do Polski przybyły relikwie św. Jana Bosco, założyciela salezjanów. Uroczystość ich przywitania miała miejsce w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. Teraz relikwie będą peregrynować po całej Polsce, aż do 17 sierpnia. Ostatnim miejscem modlitw za wstawiennictwem Świętego Wychowawcy będzie Oświęcim – pierwszy dom salezjanów w Polsce.
Relikwiarz ks. Bosco jest osobliwy – ma postać figury wiernie oddającej postać świętego, w której zostały umieszczone relikwie: część prawego przedramienia Świętego. Jak podkreślają duchowi synowie ks. Bosco, symboliczna wymowa samych relikwii także jest znacząca – to prawą ręką ksiądz Jan Bosko między innymi witał się, ale także błogosławił i czyniąc znak krzyża w imieniu Chrystusa, odpuszczał grzechy w sakramencie pokuty.
Wesprzyj nas już teraz!
Relikwiarz odwiedzi ponad 50 miast i miejscowości na terenie całego kraju, w których pracują salezjanie. W związku z peregrynacją relikwii św. Jana Bosko w Polsce rozprowadzany będzie cudowny medalik oraz nowenna do Maryi Wspomożycielki Wiernych. „Ksiądz Bosko często powtarzał: Zaufajcie Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda!”. Nie były to tylko pobożne słowa. Sam niejednokrotnie doświadczał w swoim życiu interwencji Maryi Wspomożycielki i dzięki Niej dokonywał wielu cudów. Tym, którzy prosili go o modlitwę rozdawał cudowny medalik Wspomożycielki Wiernych i zalecał nowennę do Niej” – podkreślają salezjanie i dodają, że wszędzie tam, gdzie gościć będą relikwie Księdza Bosko, będzie również można zaopatrzyć się w ten medalik i nowennę. „Będzie to szczególne zaproszenie do kontynuowania modlitwy ze św. Janem Bosko, który miał tak wielkie nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki Wiernych” – mówią duchowi synowie ks. Bosco.
Obecność relikwii św. Jana Bosko w Polsce stanowi etap światowej peregrynacji tych relikwii, które od 2009 do 2015 roku mają przemierzyć 130 krajów na 5 kontynentach. Peregrynacja jest jednocześnie częścią przygotowań do obchodów Dwusetnej rocznicy urodzin św. Jana Bosko, która przypada w 2015 r.
Jak zaznacza przełożony generalny salezjanów ks. Pascual Chávez Villanueva, wydarzenie to skierowane jest przede wszystkim do samych salezjanów i Rodziny Salezjańskiej. Jako że jednak święci należą do całego Kościoła, stąd też duchowi synowie Apostoła Młodzieży do modlitwy przed wstawiennictwo świętego zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych, którym bliskie jest wychowanie młodzieży oraz troska o młode pokolenie.
Św. Jan Bosko żył w XIX wieku w Turynie. Całe życie poświęcił wychowaniu młodych ludzi. Stworzył dla nich struktury, które pomogły im wejść w dorosłe życie. Dużą wagę przywiązywał do środków społecznego przekazu, uważając, że książki i czasopisma odgrywają ważną rolę w ewangelizacji oraz formacji chrześcijan. Został beatyfikowany w 1929 roku, a ogłoszony świętym w roku 1934. Jego styl wychowania i duszpasterstwa kontynuują założone przez niego zgromadzenia zakonne salezjanów i salezjanek, salezjanie i salezjanie współpracownicy oraz inne grupy przynależące do Rodziny Salezjańskiej na całym świecie, także w Polsce, gdzie zorganizowani są w cztery prowincje zakonne. Salezjanie prowadzą m.in. szkoły różnych typów, ośrodki wychowawcze, parafie, oratoria, duszpasterstwa akademickie, sanktuaria.
pam