Porozumienie UE-Turcja w sprawie polityki imigracyjnej już przesądzone. Projekt unijnego planu zahamowania fali migracyjnej został przyjęty bez poprawek. To oznacza, że już od 20 marca nielegalni imigranci będą odsyłani z Europy.
Projekt porozumienia UE-Turcja mającego na celu zahamowanie fali migracyjnej przedstawił w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dokument miał zostać przyjęty przez unijnych przywódców bez poprawek. Jako pierwsi poinformowali o tym na Twitterze premierzy Czech i Finlandii.
Wesprzyj nas już teraz!
W trakcie negocjacji z tureckim premierem Ahmetem Davutoglu wypracowano propozycje kompromisu w spornych kwestiach. Tak np. już od 20 marca, rozpocznie się odsyłanie do Turcji imigrantów, którzy po tej dacie przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. Każda osoba ma być traktowana indywidualnie i nie będzie zbiorowego zawracania imigrantów. W zamian UE ma zacząć przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów.
Ponadto do końca czerwca 2016 r. Unia i Turcja otworzą jeden rozdział negocjacji akcesyjnych i „przyspieszą przygotowania do otwarcia kolejnych rozdziałów” rokowań w sprawie przystąpienia Turcji do UE. Według ustaleń, przyspieszone ma być też przekazanie 3 mld euro unijnego wsparcia dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji. Już w przeciągu tygodnia powstać ma uzgodniona obustronnie lista projektów, które będą finansowane z tego funduszu.
Premier Beata Szydło na konferencji prasowej po szczycie mówiła, że celem porozumienia jest powstrzymanie fali nielegalnych imigrantów, a przyjęte rozwiązanie jest „dobre dla wszystkich stron”. – Porozumienie nie zakłada nowych zobowiązań ws. relokacji czy przyjmowania migrantów (…) To wpisuje się w oczekiwania Polski. Od momentu, gdy myśmy objęli rząd w Polsce, polski rząd mówi jasno i wyraźnie, że chcemy, by problemy migrantów były rozwiązywane poza granicami UE – podkreśliła szefowa polskiego rządu.
Źródło: tvp.info
MA