19 września 2017

Nie wolno nam się ograniczyć do praktyk duszpasterskich, które odzwierciedlają formy i wzorce z przeszłości – tak między innymi uzasadnił papież Franciszek reorganizację Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Ogłoszenie związanego z tym faktem Motu proprio „Summa familiae” miało miejsce dokładnie w rok po wystosowaniu przez czterech kardynałów wątpliwości (dubiów) odnoszących się do zapisów adhortacji posynodalnej „Amoris Laetitia”.

 

Decyzją Franciszka watykańska placówka zmieniła status prawny i nazwę. Odtąd będzie nosić miano Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

Wesprzyj nas już teraz!

Swą decyzję o reorganizacji Instytutu papież uzasadnia tym, co wydarzyło się w Kościele przy okazji dwóch zgromadzeń Synodu Biskupów o rodzinie i posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia”. Wówczas, jak podkreślił Franciszek, na nowo zdano sobie bowiem sprawę z „Ewangelii rodziny” oraz z nowych wyzwań duszpasterskich, na które wspólnota chrześcijańska musi odpowiedzieć. „Zmiany antropologiczno-kulturowe wywierają dziś wpływ na wszystkie aspekty życia i wymagają podejścia analitycznego i zróżnicowanego. Dlatego też nie wolno nam się ograniczyć do praktyk duszpasterskich, które odzwierciedlają formy i wzorce z przeszłości” – napisał papież.

Nowy instytut nadal będzie związany z Papieskim Uniwersytetem Laterańskim. Ze względu na swój papieski charakter, ma on być punktem odniesienia dla całego Kościoła powszechnego.

Na czele odnowionego papieskiego instytutu nadal będzie stał arcybiskup Vincenzo Paglia, już nie jako przewodniczący, lecz wielki kanclerz. Jego zdaniem, przeprowadzona przez Franciszka reorganizacja wzmocni tę uczelnię. Hierarcha stwierdził, że instytut ten to ewangeliczny talent, który Jan Paweł II dał Kościołowi. Wymaga on jednak oczyszczenia. „Trzymanie go zakopanego pod ziemią oznaczałoby zdradę zarówno Jana Pawła II, jak i Franciszka” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia.

Wyjaśnił on również, dlaczego w nazwie instytutu „studia” nad małżeństwem i rodziną zmieniono na „naukę”. „Jest to wyraz otwarcia na bardziej rozległy dialog z wielkimi wyzwaniami współczesnego świata. Chodzi tu o pogłębienie również perspektywy antropologicznej. I aby podkreślić ten wymiar, który nazwałbym antropologicznym i humanistycznym, ustanowiliśmy już teraz nową katedrę, która nosi nazwę: „Gaudium et spes”. Jej zadaniem będzie współpraca naukowa i badawcza oraz dialog ze wszystkimi naukami humanistycznymi, aby rodzina współczesna, a nie abstrakcyjna, odkryła na nowo swoje powołanie” – powiedział arcybiskup Paglia.

Celem zreorganizowanej instytucji ma być kontynuacja prac ostatnich Synodów poświęconych rodzinie. Wraz z ustanowieniem nowego instytutu straciły swą ważność statuty pierwotnego, założonego przez św. Jana Pawła II. Nowe zostaną dopiero opracowane.

Jak zauważa portal LifeSiteNews, Motu proprio „Summa familiae”  Franciszek podpisał 8 września, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zaledwie dwa dni po śmierci kardynała Carlo Caffarry, pierwszego rektora Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Kardynał Caffarra to także jeden z czterech sygnatariuszy dubiów wystosowanych do papieża Franciszka 19 września 2016 roku, a zatem dokładnie rok temu. Hierarchowie wyrazili tam poważne zaniepokojenie treścią adhortacji Amoris Laetitia, których istotne części uznali za niezgodne z nauczaniem Kościoła. Wobec braku odpowiedzi na dubia, zostały one upublicznione.

 

Źródło: KAI, LifeSiteNews

RoM

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 665 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram