13 maja 2019

Reprywatyzacja drogą do realizacji żydowskich roszczeń? Ta wypowiedź polityka PiS może niepokoić

(źródło: TVP INFO)

Sprawa w relacja polsko-amerykańskich jest zamknięta od czasów podpisania umowy indemnizacyjnej w roku 1960. Nie ma mowy o tym, żeby Polska – największa ofiara II Wojny Światowej zarówno w sensie materialnym jak i w sensie ludzkim – wypłacała komuś odszkodowanie. Inną sprawą jest kwestia reprywatyzacji. (…) Ta sprawa nie jest uregulowana ustawowo od wielu lat – powiedział w niedzielę w programie „Woronicza 17” na antenie TVP Info wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 

Jednym z tematów niedzielnego programu prowadzonego przez Michała Rachonia była amerykańska ustawa 447 i związane z nią roszczenia dotyczące tzw. mienia bezspadkowego, jakie pod adresem Rzeczypospolitej wysuwają niektóre organizacje żydowskie. W ocenie Bielana, który w roku 2015 startował do Senatu z list Prawa i Sprawiedliwości, „nie ma mowy o tym, żeby Polska wypłacała komuś odszkodowanie”. Jego zdaniem podnoszenie tego typu narracji naraża na szwank relacje polsko-amerykańskie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej część osób, które podnoszą ten temat, jest sterowanych z Moskwy.

 

Po latach negocjacji Amerykanie zwiększą obecność swoich wojsk i będą tutaj na stałe. W oczywisty sposób to nie podoba się Rosji. Jeżeli widzimy jak Rosja była aktywna w kolejnych kampaniach wyborczych albo referendalnych w Katalonii, przed Brexitem w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych, to w oczywisty sposób Rosjanie muszą być aktywni również w Polsce, szczególnie w roku bardzo ważnych wyborów – ocenił polityk.

 

Bielan dodał, że rozmawiając z Polakami widzi, że ich emocje w tej sprawie są „podgrzewane przez czynniki zewnętrzne”. – Dzisiaj w dobie mediów społecznościowych bardzo trudno zablokować ingerencję z zewnątrz, więc zalecam w tej sprawie więcej spokoju – zaapelował. – Mamy wypowiedzi wszystkich naszych polityków, zarówno Mateusza Morawieckiego jak i lidera naszego obozu Jarosława Kaczyńskiego. Nie ma możliwości zwrotu mienia bezspadkowego – przypomniał.

 

Niepokój wywoływać może jednak wypowiedź wicemarszałka Senatu dotycząca kwestii reprywatyzacji, która do dzisiaj nie została uregulowana. – Była ustawa przegłosowana w 2000 roku, ale została zawetowana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. To jednak nie oznacza, że w Polsce reprywatyzacja nie postępuje. Ona postępuje sądowo i moim zdaniem Polska w wyniku tej reprywatyzacji sądowej traci olbrzymi majątek. Bardzo często musimy oddawać majątek w naturze nie uwzględniając na przykład kwestii odbudowania tego majątku po II Wojnie Światowej. Ja na przykład jestem za tym, żeby ustalić jakiś poziom zwrotu, 5 czy 10 procent i tę sprawę zamknąć raz na zawsze – podkreślił.

 

Do słów Bielana odniósł się poseł Tomasz Rzymkowski. – W jednej sprawie się nie mogę zgodzić. Proszę nie robić z sekretarza stanu USA, pana Mike’a Pompeo, ruskiego agenta, bo to nie kto inny tylko on przyjechał do Warszawy i na konferencji prasowej z udziałem czynników naszych, rządowych powiedział wprost – Stany Zjednoczone oczekują działań mających na celu rekompensatę za mienie bezspadkowe. To nie kto inny, tylko prezydent Donald Trump podpisał ustawę 447, która wyszła z amerykańskiego Kongresu, która mówi o pojęciu mienia bezspadkowego, o konieczności raportowania Kongresowi o postępach w państwach Europy Środkowo-Wschodnie, które w 2009 roku podpisały deklarację terezińską. Ta ustawa 447 mówi o konieczności zaangażowania dyplomacji amerykańskiej po stronie tych podmiotów, które są zaangażowane w kwestie zwrotów mienia – kontrował polityk Kukiz’15. Odpowiedział mu Adam Bielan.

 

Zgodzi się Pan ze mną, ze zgodnie z obowiązującym dzisiaj porządkiem prawnym w Polsce nie ma w ogóle możliwości, żeby wypłacać tego typu odszkodowania. Więc po co ustawa, skoro obecnie obowiązujący porządek prawny zabezpiecza nas przed tym. Jednocześnie mogę państwu powiedzieć, ze w rozmowach bilateralnych polsko-amerykańskich ta sprawa albo w ogóle nie jest dyskutowana na najwyższym szczeblu, albo jeżeli przyjeżdża jakiś pełnomocnik do tych spraw, to jest dyskutowana całkowicie marginalnie. Przede wszystkim ta sprawa jest dyskutowana w kontekście reprywatyzacji – powiedział polityk PiS, na co odpowiedział Rzymkowski.

 

Ja bym poszedł o krok dalej i nie segregowałbym wszystkich, którzy są podmiotami prawnymi ze względu na narodowość, bo państwo próbujecie to robić. Jeśli ktokolwiek ma gdziekolwiek na świecie tytuł prawny do mienia w Polsce to ma prawo dochodzić swoich roszczeń i znam wiele przypadków, że osoby narodowości żydowskiej nie będące obywatelami polskimi otrzymały zwrot w naturze bądź za odszkodowaniem mienia w Polsce. My mówimy o mieniu bezspadkowym, bez jakiegokolwiek tytułu prawnego i tutaj środowiska żydowskie w Stanach Zjednoczonych są bardzo konsekwentne w tych działaniach i chodzi o to, aby to przeciąć – kontynuował poseł Rzymkowski. – Prawo i Sprawiedliwość mówi: jesteśmy temu przeciwni, więc my mówimy „Sprawdzam!” – dodał polityk Kukiz’15.

 

Po tej wypowiedzi senator Bielan poprosił posła Rzymkowskiego o wskazanie „zapisu polskiego kodeksu, który pozwala na wypłacanie mienia bezspadkowego”. – To jest niemożliwe z punktu widzenia prawa! – zaznaczył.

 

Państwo podejmiecie decyzję dyplomatyczną, przelejecie pieniądze i tyle. Polacy nawet nie będą o tym wiedzieć – odpowiedział poseł Rzymkowski.

 

 

Źródło: TVP Info

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie