Ministerstwo chce zmienić ustawę o ochronie praw lokatorów. Projekt ustawy trafił pod społeczne konsultacje.
Jak argumentują urzędnicy, nowelizacja ustawy jest konieczna ze względu na problemy z administrowaniem lokalami komunalnymi. Nowe rozwiązania prawne mają zracjonalizować gospodarkę mieszkaniową, zwiększyć rotację lokatorów i urealnić listy kolejkowe osób oczekujących. Ministerstwo proponuje m.in. wprowadzenie obowiązku zawierania umów wynajmu na czas określony od roku do lat pięciu i zasady, według której stawki czynszu mają „co najmniej” pokrywać koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. O przyznaniu lokalu socjalnego decydować miałby także poziom dochodów oraz posiadanie innych uprawnień mieszkaniowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Kontrowersje wzbudza pomysł, by o prawie do przyznania lokalu socjalnego decydował w każdym wypadku sąd. Do tej pory, sądy nie mogły orzekać o braku takich uprawnień w przypadku kobiet w ciąży, dzieci, osób niepełnosprawnych, emerytów i rencistów oraz bezrobotnych. W myśl projektu, nie byłoby kategorii osób, którym gminy miałyby obligatoryjnie zapewniać mieszkania.
Reforma polegać ma też na zawężeniu grupy osób uprawnionych do mieszkań socjalnych. Trwają konsultacje społeczne i międzyresortowe.
źródło: transport.gov.pl
mat