Dzisiaj

Reuters: Niemcy wstrzymały wydawanie licencji na eksport broni do Izraela

(Niemcy, zdjęcie ilustracyjne / Pixabay, FelixMittermeier)

Niemcy wstrzymały wydawanie nowych licencji na eksport broni ofensywnej do Izraela – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na źródła. Przyczyną są toczące się procesy, w których argumentuje się, że handel bronią z Izraelem narusza międzynarodowe prawo humanitarne.

W 2023 r. Niemcy wyeksportowały do Izraela broń o wartości 326,5 mln euro, czyli dziesięć razy większej niż w 2022 r. W obecnym roku Izrael kupił niemiecką broń za 14,5 mln euro, a do kategorii „broni wojennej” zakwalifikowano zakupy za 32 tys. euro – wynika z danych federalnego ministerstwa gospodarki odpowiedzialnego za licencje eksportowe.

Ministerstwo wstrzymało wydawanie nowych zezwoleń do czasu rozstrzygnięcia procesów sądowych, w których składające pozwy organizacje pozarządowe argumentują, że eksportowanie broni do Izraela w czasie wojny narusza międzynarodowe prawo humanitarne – przekazało Reutersowi źródło zbliżone do ministerstwa.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas dwóch z takich procesów resort gospodarki poinformował, że od czasu wybuchu wojny w Strefie Gazy 7 października 2023 r. nie wyeksportowano do Izraela żadnej broni na podstawie nowych licencji, kontynuowano jedynie dostawy części zamiennych zapisane we wcześniej zawartych kontraktach.

Według Reutersa sprawa budzi też spory wewnątrz niemieckiego rządu – podczas gdy urząd kanclerza Olafa Scholza popiera politykę izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, kierujący ministerstwem gospodarki Robert Habeck jest coraz bardziej krytyczny w stosunku do władz w Jerozolimie.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku terrorystycznym Hamasu 7 października 2023 r., w którym zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano, cześć z nich jest wciąż więziona. W izraelskiej interwencji przeciwko Hamasowi zginęło w Strefie Gazy ponad 41 tys. osób. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje kryzys humanitarny, a większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.

Sposób prowadzenia wojny przez Izrael i liczba ofiar wśród palestyńskich cywilów sprowadziły na ten kraj falę krytyki międzynarodowej opinii publicznej. Kilka państw, m.in. Wielka Brytania, Hiszpania, Kanada, Belgia, Holandia i Włochy wstrzymało lub ograniczyło dostawy broni.

Niemcy były jednym z największych eksporterów broni do Izraela. Przeważająca większość zagranicznego uzbrojenia jest dostarczana Izraelowi przez USA.

Źródło: PAP / Jerzy Adamiak

pap logo

„Izraelskie osadnictwo na terytoriach palestyńskich jest nielegalne”. Miażdżące orzeczenie ONZ przeciwko państwu żydowskiemu

Liban: Osiem osób zginęło, ponad 2,7 tysiąca rannych w eksplozjach pagerów członków Hezbollahu

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 261 454 zł cel: 300 000 zł
87%
wybierz kwotę:
Wspieram