21 lipca 2022

Rewolucja Franciszka. Kolegium kardynalskie coraz mniej „europejskie”

(Fot. Grzegorz Galazka / Zuma Press / Forum)

Podczas pontyfikatu Franciszka systematycznie spada udział przedstawicieli Europy w Kolegium Kardynalskim.

„Papież Franciszek stanowił znaczące zerwanie z poprzednimi papieżami. Chociaż jest pochodzenia włoskiego, pochodzi z Ameryki Łacińskiej, co wyraźnie ukształtowało jego bardziej liberalną perspektywę i światopogląd” – zauważa w redakcyjnym komentarzu portal The Catholic Herald.

Według redakcji, „dla wielu katolików w Europie Środkowej i Wschodniej Kościół łączą więzi z ich konserwatywnymi politykami oraz nacjonalizmem. Dla wielu w Ameryce Łacińskiej ich wiara jest związana z teologią wyzwolenia oraz socjalizmem”.

Wesprzyj nas już teraz!

Portal odnotowuje, iż skład Kolegium Kardynalskiego w coraz większym stopniu odzwierciedla liberalne tendencje Franciszka. Już teraz znaczna większość purpuratów elektorów, czyli uprawnionych do wyboru nowego papieża, to jego nominaci. Kościół ze względu na procentowy udział wiernych z poszczególnych kontynentów, staje się mniej „europejski”, a bardziej „latynoski” czy „południowy”.

Papież ogłosił niedawno powołanie 21 nowych kardynałów, w większości spoza Starego Kontynentu. Kolegium Kardynalskie składa się obecnie z 207 hierarchów, z których 116 jest elektorami. Od 27 sierpnia powiększy się do 228 kardynałów. 132 spośród nich będzie mieć prawo do głosowania na konklawe. Ośmiu nowych nominatów będzie pochodzić z Europy, sześciu z Azji, dwóch z Afryki, jeden z Ameryki Północnej, czterech z Ameryki Środkowej i Łacińskiej. Jeff Diamant z Pew Research Center obliczył, że wówczas 40 procent elektorów będzie Europejczykami, co oznacza spadek o 12 procent od 2013 roku.

„Nominacje papieża (w tym niedawno ogłoszonych kardynałów) zwiększyły reprezentację z regionu Azji i Pacyfiku w Kolegium Kardynałów z 9 procent w 2013 roku do 17 procent w 2022, jednocześnie zwiększając reprezentację katolików z Afryki Subsaharyjskiej z 9 do 12 procent” – czytamy.

Według cytowanych danych, w Europie mieszka niemal co czwarty katolik (24 procent). Z kolei z Ameryki Łacińskiej i Karaibów pochodzi 40 procent statystycznych wiernych. Podczas pontyfikatu Franciszka udział przedstawicieli tego regionu w Kolegium wzrósł z 16 do 18 procent.

 

Źródło: CatholicHerald.co.uk

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 157 630 zł cel: 300 000 zł
53%
wybierz kwotę:
Wspieram