Władze Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zdecydowały, że tzw. osoby transpłciowe i tzw. osoby niebinarne będą mogły wybrać sobie imię, jakim będą się do nich zwracać wykładowca uczelni. Ponadto będą one mogły zmienić adres mailowy i dane na platformie do e-zajęć, na odpowiadające ich „tożsamości płciowej”.
O decyzji uczelni poinformowała w mediach społecznościowych dr Magdalena Stoch, pełnomocniczka rektora ds. równego traktowania. „Polskie prawo stanowi, że uznanie tożsamości płciowej i korekta danych w dowodzie osobistym mogą nastąpić dopiero po przejściu przez długotrwałe konsultacje psychologiczne i terapię hormonalną oraz po uruchomieniu procesu sądowego, polegającego na konieczności pozwania własnych rodziców”, napisała.
„W praktyce oznacza to, że osoba rozpoczynająca studia zazwyczaj jest identyfikowana i rejestrowana w wirtualnej uczelni – z powodów formalnych – na podstawie danych (imienia, płci), którymi na co dzień już się nie posługuje”, czytamy dalej we wpisie dr Stoch.
Wesprzyj nas już teraz!
W ubiegłym roku podobne rozwiązania wprowadził Uniwersytet Jagielloński.
Źródło: LifeInKrakow.pl / własne PCh24.pl
TK
***
W następstwie naszej publikacji, do sprawy odniosła się rzecznik Uniwersytetu Pedagogicznego, Dorota Rojek-Koryzna.
„Władze uczelni pragną zaznaczyć, że uczelnia nie skupia się wybiórczo na tematach. Wszyscy studiujący w Uniwersytecie Pedagogicznym traktowani są jednakowo. Jeżeli znajdą się studenci którzy zgłoszą potrzebę zmiany poufnych danych osobowych , to ich sprawa może zostać procedowana na podstawie stosownych zaświadczeń, z zachowaniem poczucia bezpieczeństwa, szacunkiem i dyskrecją, jak przypadku każdej indywidualnej sprawy dotyczącej zdrowia fizycznego i psychicznego studentów” – napisano w przesłanym redakcji oświadczeniu.