Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson w Kuwejcie podpisał memorandum w sprawie zwalczania finansowania terroryzmu, co ma pomóc zakończyć miesięczną blokadę Kataru przez sąsiadów z Zatoki Perskiej.
Stojąc obok ministra spraw zagranicznych Kataru Mohammeda bin Abdulrahmana al-Thani, Tillerson ogłosił, że Stany Zjednoczone i Katar podejmą kroki w celu ograniczenia finansowania terroryzmu. Szef Departamentu Stanu ma się spotkać także z przedstawicielami państw, które wszczęły blokadę Doha.
Wesprzyj nas już teraz!
5 czerwca Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Egipt i inne kraje arabskie zerwały stosunki dyplomatyczne, ustanawiając blokadę na lądzie, w powietrzu i na morzu Kataru. Arabska koalicja oskarżyła Doha o wspieranie terroryzmu i przedstawiła listę 13 żądań, które muszą być spełnione, by zaprzestać blokady. Przedstawiciele Kataru oznajmili, że są gotowi do negocjacji, ale „nie zrezygnują z suwerenności”.
Choć prezydent Donald Trump wcześniej stanął po stronie Arabii Saudyjskiej, oskarżając Katar o finansowanie terroryzmu na najwyższych poziomach, niektórzy analitycy uznali, że Tillerson „stara się być uczciwym pośrednikiem w kryzysie”. – Myślę, że Katar zajmuje bardzo rozsądne stanowisko – stwierdził szef Departamentu Stanu USA.
Tillerson obawia się, że przeciąganie się sporu może zaszkodzić operacjom wojskowym i antyterrorystycznym USA oraz zwiększyć wpływ Iranu w tym regionie. Katar jest największym ośrodkiem wojskowym Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, umożliwiając samolotom koalicji przeciw IS prowadzenie nalotów przeciwko bojownikom IS w Iraku i Syrii.
Aaron David Miller, były doradca zarówno republikańskich, jak i demokratycznych sekretarzy stanu w sprawie negocjacji arabsko-izraelskich, powiedział, że sukces Tillersona w tej misji może zjednoczyć sekretarza i Trumpa. – Jeśli Tillerson może zrobić coś, co pozwoli Saudyjczykom i Katarczykom rozwiązać spór, bez wzajemnego upokorzenia, to myślę, że prezydent z zadowoleniem przyjmie i poprze to rozwiązanie – przekonywał. – Tillerson zna tę część świata, zwłaszcza Zatokę Perską. Więc myślę, że ludzie go szanują – dodał Miller, który wysoko ocenia umiejętności negocjacyjne byłego szefa Exon Mobile.
Ale niektórzy analitycy są zaniepokojeni, że Tillerson nie prezentuje jednolitej linii z prezydentem USA. Kemal Kirisci, turecki analityk z Instytutu Brookings, twierdzi, że krajom Zatoki Perskiej udziela się pewne zdenerwowanie, bo nie wiedzą one, czego spodziewać się po amerykańskiej polityce zagranicznej. Zbyt dużo jest w niej tarć różnych ośrodków. – Są znaki zapytania dotyczące tego, czy Tillerson rzeczywiście reprezentuje politykę zagraniczną USA, biorąc pod uwagę sposób, w jaki czasami coś mówi, a jego uwagi nie zawsze pokrywają się z poglądami prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa – przekonywał.
Źródło: voanews.com
AS