Trwają ostatnie prace nad nową podstawą programową „Wychowania do życia w rodzinie” dla szkół ponadpodstawowych. Choć z projektu MEN zniknęły wcześniejsze propozycje realizujące postulaty LGBT i wytyczne Konwencji Stambulskiej, jednak bardzo niepokoi fakt, że nowy program poświęca niezwykle mało uwagi roli małżeństwa – zauważa Instytut Ordo Iuris.
Za pośrednictwem platformy maszwplyw.pl można wesprzeć apel do Ministra Edukacji Narodowej o przywrócenie małżeństwu i rodzinie należnej im rangi. Obecnie bowiem w projekcie nowej podstawy programowej „zmarginalizowano doniosłość małżeństwa jako trwałego związku kobiety i mężczyzny, stanowiącego fundament rodziny”.
Wesprzyj nas już teraz!
Małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny stanowi fundament życia rodzinnego, dlatego marginalizowanie tego zagadnienia w programie jest co najmniej niezrozumiałe i budzi poważne obawy – podkreślił Instytut.
Tymczasem w nowej podstawie pojęcie „małżeństwa” pojawia się zaledwie cztery razy i w żaden sposób nie wskazuje się na to, że jest to wspólnota, która ma szczególne znaczenie. „Autorzy projektu nie uznali za stosowne, by program Wychowania do życia w rodzinie uwzględniał problematykę trwałości małżeństwa, natomiast znaleźli miejsce na uczenie o separacji i rozwodzie. A przecież szalejąca plaga rozwodów (64 tys. w ubiegłym roku) i wszystkie dramaty z nimi związane, nakazują potraktować tematykę trwałości małżeństwa niezwykle poważnie” – podkreślono w apelu.
Sygnatariusze listu jaki trafia do MEN domagają się zmiany treści podstawy programowej WDŻR zgodnie z zapisami Konstytucji, która jednoznacznie traktuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, który wymaga szczególnej ochrony. „Musi to być uwzględnione w nowej podstawie programowej” – podkreślił Instytut.
Źródło: maszwplyw.pl
MA