Mija właśnie pierwsza rocznica wizyty papieża Franciszka w Stanach Zjednoczonych. Z tej okazji komentatorzy przypominają ówczesne przemówienie do Kongresmenów. Papież, co może zszokować niektórych obserwatorów, pozytywnie wypowiedział się w nim o przedsiębiorczości i biznesie. Oznaczać to może, że papieskie stanowisko względem wolnego rynku jest dalekie od całkowitego odrzucenia – co zdają się sugerować lewicowi odbiorcy i coraz więcej katolickich redakcji.
Nawiązując do ubiegłorocznej wizyty papieża Franciszka w Stanach Zjednoczonych, Thomas D. Williams przypomina, że w przemówieniu w amerykańskim Kongresie papież przychylnie wypowiedział się o przedsiębiorczości. Wspomniał wówczas o „wielu tysiącach mężczyzn i kobiet uczciwie pracujących, by przynieść do domu codzienny chleb, oszczędzić pieniądze i (…) zbudować lepsze życie dla swych rodzin”. Podkreślił, że utrzymują oni społeczeństwo przy życiu.
Wesprzyj nas już teraz!
Papież wspomniał także o tworzeniu i dystrybucji bogactwa. „Prawidłowe korzystanie z zasobów naturalnych, skuteczne stosowanie technologii i korzystanie z ducha przedsiębiorczości to istotne elementy ekonomii dążącej do bycia nowoczesną, inkluzywną i zrównoważoną”. Papież przypomniał swoje słowa z encykliki „Laudato Si” o biznesie jako szlachetnym powołaniu pozwalającym na tworzenie pracy, bogactwa i ulepszanie świata.
Jak przypomina Thomas D. Williams na cruxnow.com, dwa miesiące przed wizytą w Stanach Zjednoczonych jedna z dziennikarek, Anna Matranga z CBS News, zwróciła papieżowi uwagę, że wiele osób odbiera jego słowa jako krytykę amerykańskiej ekonomii i stylu życia. W odpowiedzi Ojciec Święty obiecał bliższe zgłębienie tematu. Przyznał także, że powinien w swoim nauczaniu bardziej uwzględniać klasę średnią, ludzi płacących podatki.
Warto pamiętać o tych słowach papieża, gdyż świadczą one o bardziej pozytywnym, niż powszechnie się uważa stosunku Ojca Świętego do gospodarki wolnorynkowej i dostrzeganiu przezeń roli wolnej przedsiębiorczości. Nie oznacza to jednak, jakoby papież był apologetą nieskrępowanego kapitalizmu i kultu pieniądza. Jednak dostrzega on także plusy systemu wolnej przedsiębiorczości. Podobnie jak św. Jan Paweł II, w encyklice „Centesimus Annus” piszący o pozytywnej roli rynku, zysku, dążenia do poprawy swego bytu, przedsiębiorczości i własności intelektualnej.
Papież Franciszek przebywał w Stanach Zjednocznych między 22 a 27 września 2015 r. Oprócz przemówienia w Kongresie spotkał się także między innymi z prezydentem Barackiem Obamą, odwiedził siedzibę ONZ, a także zakony i seminaria duchowne.
Źródło: cruxnow.com
mjend