8 marca 2023

Rocznicowe, cenne znalezisko w podradomskiej parafii. „Maryja daje nam znaki swojej obecności”

(Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Gowarczowie. Fot. Autorstwa ZeroJeden - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21182775)

Odnaleziono srebrno-złotą sukienkę z obrazu Matki Bożej, znajdującego się w kościele parafialnym w Gowarczowie w diecezji radomskiej. Inskrypcja na sukience świadczy, że była ona założona na wizerunek maryjny z okazji 500-lecia powstania parafii powstałej w 1333 roku.

 

 – Maryja naprawdę zaczyna dawać nam znaki swojej miłości i obecności od wieków na Ziemi Gowarczowskiej – powiedział ksiądz Dariusz Stańczyk, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Wesprzyj nas już teraz!

Sukienka z obrazu Matki Bożej została odnaleziona przez zbieg okoliczności, wśród starych desek w pomieszczeniach gospodarczych parafii. Z napisu, który znajduje się na niej wynika, że powstała na przypadające 16 kwietnia 1833 roku 500-lecie parafii w Gowarczowie. Sukienkę ufundowali księża i wierni. Na znalezisku znajduje się napis „Pod Twoie obrone. Uciekamy się swęta”.

Parafianie pamiętali, że przed laty sukienka znajdowała się na obrazie. Teraz udało się ją odnaleźć. Sukienka będzie odnowiona. Później ma zapaść decyzja, czy ponownie wróci ona na obraz Matki Bożej – powiedział ks. Dariusz Stańczyk, który przypominał, że za 10 lat parafia w Gowarczowie obchodzić będzie 700-lecie powstania.

Parafia i pierwotny kościół drewniany powstały w XIV stuleciu. Dziesięciny z wiosek oddawane były dla kolegiaty sandomierskiej. W początku XVI w. w Gowarczowie istniał kościół murowany pw. św. Piotra i św. Floriana. Patronat należał do miejscowych dziedziców. Pierwotny kościół murowany wzmiankowany został w 1511 roku. W 1640 r. został rozbudowany staraniem Aleksandra i Zofii Korycińskich. Obecną świątynię wzniesiono w 1774 r. staraniem Józefa Jabłonowskiego. Dedykował ją w 1778 r. bp Ignacy Kozierowski. Kościół był odnowiony w 1843 r., a w latach 1902–1904 znacznie rozbudowany staraniem ks. Antoniego Czarkowskiego. Kościół jest orientowany, tynkowany, dachy ma dwuspadowe, kryte blachą.

 

Źródło: KAI

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 671 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram