„Od dłuższego czasu domagamy się większego uznania dla Polaków i społeczności niemieckiej pochodzenia polskiego (…) I dopięliśmy swego” – tłumaczy członek zarządu Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) Józef Malinowski. Polacy w Niemczech zawalczą o status mniejszości.
Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła nabrał w ostatnim czasie dynamiki. W ubiegłym roku obchodzone było 90-lecie ZPwN, które jeszcze w 1922 roku należało do największych reprezentacji Polaków w Niemczech. Najpóźniej za dwa lata w siedzibie „Rodła” w Bochum (Niemcy) będzie działać Centrum Dokumentacji Historii i Kultury Polaków w Niemczech „Porta Polonica”. – To historycznie bardzo ważny moment (…) To jest też wynik naszych działań w polsko-niemieckiej komisji międzyrządowej – powiedział członek zarządu Związku Józef Malinowski w wywiadzie dla „Deutsche Welle”.
Wesprzyj nas już teraz!
„Rodło” od dłuższego czasu domagało się większego uznania dla Polaków i społeczności niemieckiej polskiego pochodzenia. Niewątpliwie wyraźnym znakiem dokonującego się przełomu w tej kwestii była rehabilitacja działaczy przedwojennej mniejszości polskiej, ofiar reżimu hitlerowskiego. – Kiedyś byliśmy mniejszością, ale odebrano nam to prawo – mówił członek zarządu Związku. – Będziemy się jednak nadal starać o odzyskanie statusu mniejszości. Sądzę, że to jest kwestia dwóch do trzech lat – podkreślił Malinowski.
Działacz spod znaku „Rodło” zwrócił uwagę na to, że „wizerunek Polaka w Niemczech się bardzo zmienił. Polak nie jest już złodziejem samochodów. Teraz dostrzega się pracowitość, dobrą jakość pracy Polaków, a także sukcesy polityczne, społeczne i ekonomiczne”. – Taki wizerunek również my, jako organizacja, chcemy utrwalać – zaznaczył Malinowski.
Aktywista „Rodła” zapowiedział także zaangażowanie „ZPwN” w wielu środowiskach i wskazał na potrzebę publicznego zaangażowania Polaków na szczeblu landowym, a nawet federalnym. Zdaniem Malinowskiego, osiągnięcia organizacji są wynikiem wspólnych działań Polonii oraz przedstawicieli obu rządów. – Nam potrzebne jest wsparcie, bo bez niego wszystko będzie szło wolniej. Tu chodzi przecież o wizerunek Polaków i Polski w Niemczech – spuentował Malinowski.
Związek Polaków w Niemczech (Bund der Polen in Deutschland) to organizacja polonijna, której celem jest reprezentacja prawna Polaków, obywateli niemieckich polskiego pochodzenia oraz polskich stowarzyszeń wobec niemieckich władz. Organizacja ta istnieje od 1922 roku i posiada federacyjną strukturę. Siedziba zarządu mieści się w Bochum w Domu Polskim. Związek skupia również mniejsze i większe organizacje, w tym między innymi Polską Macierz Szkolną.
Źródło: Deutsche Welle
Klaud