31 grudnia 2013

Rodzice oszczędzają na podręcznikach. Zdaniem wydawnictwa to piractwo

(fot.lusi/sxc.hu)

Zakup podręczników szkolnych dla dzieci to niemały wydatek. Rodzice chcieliby na nim przyoszczędzić a wydawnictwa chcą zarobić. Jedni szukają sposobu na drugich.

 

W jednej z warszawskich podstawówek rodzice postanowili złapać byka za rogi i rozprawić się raz na zawsze z problemem drogich podręczników. Kupili wspólnie zestaw wymaganych egzemplarze do każdego przedmiotu po czym skserowali książki dla całej klasy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pomysł spodobał się rodzicom w innej szkole, gdzie zaczęto rozważać zastosowanie podobnego rozwiązania. Sprzeciwił się temu wydawca. Nie przemawia do niego to, że rodzice zasłaniają się dozwolonym użytkiem. – Nie ma co się zasłaniać dozwolonym użytkiem, bo on dotyczy wąskiego kręgu znajomych. Gdy rodzice w klasie umawiają się na kserowanie książki dla wszystkich uczniów, jest to zorganizowany proceder piracki – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Piotr Marciszuk z Polskiej Izby Książki.

 

Zdania w tej sprawie są jednak podzielone. Zdaniem Alka Tarkowskiego, szefa Centrum Cyfryzacji, prorządowej organizacji zajmującej się promowaniem idei wolnego dostępu do dzieł kultury i nauki, reguły nie są wcale tak oczywiste. Wystarczyłoby, że rodzice udowodniliby, że książki były kopiowane w kręgu znajomych. Przyznaje jedna, że zarzut o działania na szkodę autora jest mocny.

 

 

Źródło: gazetaprawna.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram