25 listopada 2013

Kryzys współczesnej rodziny jest faktem. Na ten fakt składają się takie elementy, jak osłabienie znaczenia małżeństwa, brak poczucia odpowiedzialności za wychowanie dzieci, małodzietność, przejmowanie kontroli nad dziećmi przez państwo – podkreślił podczas konferencji „Rodzina w obliczu kryzysu” prof. dr hab. Piotr Jaroszyński.

 

W sobotę w Warszawskim Domu Literatury odbyła się konferencja naukowa, której temat brzmiał: „Rodzina w obliczu kryzysu”. Organizatorem była polsko – amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego PAFERE.

Wesprzyj nas już teraz!

Doroczna konferencja Fundacji PAFERE zgromadziła słuchaczy z całego kraju. Sobotnie spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Jana M. Małka założyciela i prezesa PAFERE. Następnie głos zabrał prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, który skupił się na ideologicznych źródłach kryzysu rodziny. – Kryzys współczesnej rodziny jest faktem. Na ten fakt składają się takie elementy, jak osłabienie znaczenia małżeństwa, brak poczucia odpowiedzialności za wychowanie dzieci, małodzietność, przejmowanie kontroli nad dziećmi przez państwo. Dodatkowo pojawia się redefinicja małżeństwa ze związku między kobietą i mężczyzną na związek osób tej samej płci, zapłodnienie In vitro, a następnie aborcja, eutanazja. Za kryzysem rodziny stoją różne ideologie, które stanowią swoistą zmorę w cywilizacji zachodniej od ponad 200 lat. To właśnie ideologie takie, jak socjalizm czy liberalizm przejmują funkcję religii i starają się zbudować raj na ziemi uznając, że główną przeszkodą w osiągnięciu tego raju jest rodzina. W obecnych warunkach jedyną zorganizowaną i świadomą siłą antyideologiczną, która może ocalić rodzinę jest Kościół Katolicki. – powiedział Jaroszyński.

 

Następnie głos zabrał senator Jan M. Jackowski, który wygłosił referat pt.: „Polityka rodzinna Państwa po 1989r. – Sukces czy porażka?”. W pierwszej części swojego wystąpienia Jackowski zwrócił uwagę na fatalną sytuację demograficzną oraz niski wskaźnik dzietności, który sytuuje nas na samym końcu tabeli krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jak ocenił, Państwo ma wiele instrumentów do prowadzenia odpowiedniej polityki prorodzinnej, jak np. konstytucyjne gwarancje ochrony rodziny, sprzyjający rodzinie system prawny, podatkowy, kredytowy i edukacyjny, a także gospodarka mieszkaniowa oraz dostęp do dóbr kultury. – Niestety, pomimo deklaracji kolejnych rządów ciągle nie ma nowoczesnej polityki rodzinnej, a sytuacja się pogarsza. – powiedział prelegent. Jackowski zwrócił również uwagę na dyskryminację rodziny, jako instytucji w mediach, gdzie przedstawia się ją najczęściej w patologiczny sposób. Odniósł się również do stosunku obecnego rządu względem rodziny, który najlepiej obrazuje fakt, iż stawka podatku VAT dla środków antykoncepcyjnych wynosi 8 proc,  natomiast dla dziecięcych pieluch wynosi aż 23 proc.

 

Ostatnim prelegentem przed przerwą był prof. dr hab. Witold Kwaśnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego referat pt.” „Kryzys edukacji, a poziom wiedzy ekonomicznej Polaków” wniósł wielkie ożywienie wśród uczestników spotkania, gdyż poruszył bardzo istotne zagadnienie edukacji powszechnej. Prof. Kwaśnicki zajął się również w swym wystąpieniu historią szkolnictwa oraz podjął próbę odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego szkoła zabija kreatywność?”. Zdaniem Kwaśnickiego kształcenie powinno być indywidualne – Wiele wskazuje na to, że przyczyn kryzysu należy szukać w zainicjowanym w XIX i XX w. przejściu na obowiązek edukacji głównie w ramach systemu szkół publicznych. Wraz z rozwojem w XX w. tzw. państwa dobrobytu malała rola rodziny procesie edukacji dzieci. W coraz to większym stopniu podstawowe decyzje o tym, jak kształcić dzieci i czego ich uczyć podejmowane były przez Państwo, a nie rodziców.  Rodzice nie tylko czuli się ubezwłasnowolnieni, ale także oduczono ich brania odpowiedzialności za dobre wykształcenie swoich dzieci. Efektem jest opłakany stan edukacji publicznej w większości krajów rozwiniętych gospodarczo – zakończył Kwaśnicki.

 

Po przerwie głos zabrał prof. dr hab. Michał Wojciechowski, który jako pierwszy świecki w Polsce uzyskał tytuł profesora teologii. W swym wystąpieniu skupił się na przedstawieniu elementów dyskryminujących rodzinę przez Państwo. Zauważył również, że ostatnie stulecie cechuje się wzrostem roli państw w życiu społecznym, co wyraża się w rozmiarach wydatków budżetowych oraz przeroście regulacji prawnych i liczebnością urzędników. – Rażąco wysokie podatki i składki zmniejszają budżety domowe, co zniechęca do posiadania dzieci i pogarsza sytuację materialna rodzin. Świadczenia społeczne kompensują je tylko w części. System emerytalny łudzi obietnicą zabezpieczonej starości. Pogarsza się również sytuacja prawna rodziny. – powiedział Wojciechowski. Na zakończenie prelegent stwierdził, iż rodzina jest osłabiona przede wszystkim przez działania Państwa, co w konsekwencji sprzyja rozkładowi moralnemu.

 

Na finansowych aspektach zapaści demograficznej skupił się dr Cezary Mech, były wiceminister finansów. Już na samym początku swego wystąpienia powiedział: Istnieje bardzo realne niebezpieczeństwo, że błędna polityka gospodarcza obecnie jak i brak działań prorodzinnych spowoduje, iż obciążenia pracy w Polsce będą tak wysokie, że praca w kraju stanie się nieopłacalna dla młodego pokolenia. Natomiast kraje zachodnie potrzebujące pracowników wyssą polskich obywateli.


Podczas swojej prezentacji dr Mech przedstawił wiele prognoz demograficznych oraz ekonomicznych, które są ze sobą powiązane. Podkreślił również, że zmniejszenie się dzietności rodzin ma olbrzymi aspekt finansowy, gdyż utrzymywanie dzieci jest tańsze niż osób starszych, a brak młodego pokolenia oznacza spadek ilości osób pracujących oraz proces starzenia się społeczeństwa.

 

Ta część konferencji zakończyła się wystąpieniem Mariusza Pawlaka, głównego ekonomisty Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który zaprezentował sytuację firm rodzinnych w Polsce. W swym referacie Pawlak przedstawił motywację dla prowadzenia firmy rodzinnej, jej główne przewagi, jak stabilność władz oraz determinację w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych.

 

Kolejną częścią sobotniej konferencji był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: dr Ireneusz Jabłoński, Jacek Sapa oraz prof. dr hab. Michał Wojciechowski. Tematem dyskusji była polityka prorodzinna i demograficzna.

 

Spotkanie zakończył pokaz filmu pt. Lewiatan. Podsumowania konferencji dokonali: Jan M. Małek, Andrzej Barański – prezes firmy Herbewo oraz Jan Kubań – właściciel firmy Quality Business Software.

Patronat medialny nad konferencją  Fundacji PAREFE objął portal PCh24.pl.

 

Paweł Ozdoba

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 417 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram