24 grudnia 2012

Jasnogórska świąteczna szopka porusza w tym roku problem niechcianych dzieci. Nawiązuje także do Roku Wiary. Zostanie otwarta w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie jasnogórską „żywą” szopkę można oglądać w plenerowej scenerii na tzw. jasnogórskich fosach.

 

W szopce w otoczeniu pasterzy i aniołów, znajdują się figury św. Józefa i Maryi pochylonych nad nowonarodzoną Dzieciną. Swoje zagrody mają także żywe zwierzęta. Nowością jest druga część, tzw. współczesna, która nawiązuje do rodziny. – Dzisiaj jest problem aborcji, dzieci nienarodzonych; czy ma być dwoje, czy jedno dziecko; czy do życia mają prawo dzieci upośledzone. I ta część szopki nawiązuje do tych dzieci niechcianych – mówi cytowany przez biuro prasowe jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski, który czuwał nad budową szopki.

Wesprzyj nas już teraz!

Jednym z elementów szopki są hasła związane z dziećmi niepełnosprawnymi: „moi rodzice nie wiedzieli, a dziś nazywają mnie księżniczką”, „jestem szczęśliwy, a wy?”, „nie jestem dzieckiem źle poczętym”, „dziękuję, że jestem”, „mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie”. Szopkę od 1 października budowali stolarze, cieśle i elektrycy.

 

Od 2008 roku jasnogórska szopka powstaje na tzw. fosach jasnogórskich, zajmując ok. 2,5 tys. m kw. powierzchni ogrodu jasnogórskiego. Teren, ten ciągnie się wzdłuż bastionu południowo-wschodniego, w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wejściem do szopki jest okratowana brama znajdująca się tuż obok pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

 

Źródło:dziennikzachodni.pl

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram