Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie wytoczonej przez Romana Giertycha właścicielowi dziennika „Fakt” – wydawnictwu Ringer Axel Springer. Niemiecki koncern musi przeprosić byłego wicepremiera za tolerowanie obrażających go komentarzy internautów opublikowanych na internetowym portalu gazety.
Wyrok dotyczył sprawy z 2010 roku, kiedy to pod zamieszczonym na serwisie internetowym Fakt.pl tekście „Giertych chce odebrać immunitet Kaczyńskiemu”, ukazały się wulgarne i obraźliwe komentarze pod adresem adwokata. Były szef MEN uznał, że naruszają one jego dobra osobiste, co zaowocowało pozwem przeciwko wydawcy. Giertych domagał się przeprosin na portalach Fakt.pl, Interia.pl oraz Onet.pl a także zapłaty 8 tys. zł odszkodowania.
Wesprzyj nas już teraz!
Wraz z dostarczeniem odpisu pozwu do siedziby Ringer Axel Springer wpisy zostały usunięte. Zrobiono to w zgodzie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Początkowo sądy pierwszej i drugiej instancji oddaliły pozew Giertycha przyznając rację niemieckiemu wydawcy. Po złożeniu przez adwokata skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, sprawę po raz kolejny przekazano do rozpatrzenia w sądzie apelacyjnym w roku 2014. Po kolejnym oddaleniu powództwa były wicepremier ponownie wniósł skargę kasacyjną. Tym razem sprawa zakończyła się po jego myśli.
– Po siedmiu latach od chwili, gdy z Radkiem Sikorskim rozpoczęliśmy wojnę z hejterami, po dwóch niekorzystnych wyrokach Sądu Apelacyjnego, po dwóch korzystnych wyrokach Sądu Najwyższego doczekałem do końca sprawy przeciwko „Faktowi” o komentarze naruszające moje dobra osobiste. Wyrok jest prawomocny i praktycznie nie do zmiany w Sądzie Najwyższym (nie wolno wywodzić kasacji w oparciu o te zagadnienia, które rozstrzygał już SN). Myślę, że to moje największe sądowe zwycięstwo w życiu, bo trochę zmieni się środowisko medialne w którym żyjemy – oświadczył Roman Giertych.
Dodał, że ma nadzieję, iż od teraz polskie sądy zaczną inaczej patrzeć na treść artykułu 14 ustawy o świadczeniach usług drogą elektroniczną i sądy będą wydawać więcej tego typu wyroków.
Źródło: wirtualnemedia.pl
TK