Mimo znacznego zmniejszenia się w Rosji liczby pozbawiania życia dzieci w łonie matek, nadal w wyniku aborcji corocznie ginie tam kilkaset tysięcy nienarodzonych. Rosyjska cerkiew prawosławna dąży do wykluczenia finansowania aborcji z środków państwowych, przeznaczanych na służbę zdrowia, dzięki czemu wierni przeciwni aborcji nie będą współuczestniczyć w moralnej odpowiedzialności za zabijanie nienarodzonych.
W 1990 roku w Rosji dokonywano 4,1 mln zabiegów zabicia dziecka w łonie matki, na przełomie tysiąclecia liczba ta nadal przekraczała 2 mln zabiegów rocznie, ale w ostatnich latach liczba ta zaczęła znacznie spadać. Jeszcze w 2010 roku wykonano 1,2 mln aborcji, ale według ostatnich dostępnych statystyk było ich w 2017 roku 600 tysięcy. Spadek liczby zabiegów pozbawiania życia nienarodzonych to w dużej części zasługa dyskusji o religijnej i etycznej stronie zabijania bezbronnych dzieci. Największa wspólnota wierzących w Rosji, czyli cerkiew prawosławna, jest w tej kwestii wspierana przez inne związki chrześcijańskie, w tym przez nieliczny (niecały 1 proc. ludności) Kościół katolicki.
Wesprzyj nas już teraz!
Teraz skupiająca prawie 3/4 obywateli Federacji Rosyjskiej cerkiew prawosławna chce jasnego ruchu ze strony państwa, które – według cerkwi – powinno wycofać się z finansowania zabiegów zabijania nienarodzonych. 30 stycznia z wnioskiem takim wystąpił patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I, podczas wystąpienia w Dumie Państwowej. Według głowy rosyjskiej cerkwi, powszechna dostępność do zabiegów aborcji niesie wielkie skutki negatywne dla postaw moralnych, a zabicie dziecka trudno nazwać opieką medyczną. Patriarcha Cyryl I zwrócił także uwagę na sprzeczność między powszechnym obowiązkiem płacenia na opiekę zdrowotną a przeznaczaniem tych pieniędzy na zabijanie bezbronnych dzieci. W ten sposób każdy podatnik współuczestniczy w procederze finansowania aborcji.
„My wszyscy uczestniczymy w opłacaniu tego rodzaju manipulacji” – powiedział rosyjski patriarcha. Aby zakończyć z tą praktyką, obciążającą moralnie każdego obywatela, Cyryl I zaapelował o powołanie przy parlamencie Federacji Rosyjskiej grupy roboczej, której zadaniem będzie stworzenie rozwiązania, które wykluczy finansowanie zabiegów aborcji z systemu państwowego finansowania przez ogół obywateli. Na jego apel pozytywnie odpowiedział Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, a poparli go deputowani wszystkich frakcji parlamentarnych. Grupa ta ma składać się z przedstawicieli wszystkich opcji politycznych, specjaliści z branży zdrowotnej, rządu, eksperci zewnętrzni i reprezentanci cerkwi prawosławnej. Na czele roboczej grupy stanie wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstyj.
PK
Źródła: Amur Info, Forma.ru, 31TV.RU, Moskwa 24