15 kwietnia 2014

Rosja: cerkiew… na cześć aneksji Krymu

(fot. Serge Serebro/wikimedia.commons)

W centrum Moskwy, koło Dworca Kijowskiego ma powstać cerkiew… na cześć aneksji Krymu! Władze jednej z moskiewskich dzielnic i przedstawiciele cerkwi zwrócą się do prezydenta Putina i patriarchy Cyryla o zgodę na powstanie nowej świątyni. Wszystko wskazuje na to, że wydanie takiej zgody będzie tylko i wyłącznie formalnością.

 

Przestrzeń przed dworcem w roku 2002 przemianowano na „Plac Europejski”. Inicjatorzy budowy cerkwi chcą, by wrócić do dawnej nazwy „Plac Dworca Kijowskiego”. Co ciekawe, 12 lat temu władzom Moskwy bardzo zależało, by plac symbolizował europejskie aspiracje Rosji. Na placu pojawiło się 48 kolumn z flagami państw europejskich, tzw. fontanna europejska i restauracja. Dziś architekci pracujący nad planami świątyni uważają nazwę „Plac Europejski” za „bufonadę z nieodległej przeszłości”. Dodają, że właśnie przez ten plac w roku 1812 przeszły wojska Napoleona, które Rosji i samej Moskwie uczyniły tyle złego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Moskowskij komsomolec” przypomina, że w roku 1954, gdy obchodzono 300. rocznicę zjednoczenia Rosji i Ukrainy, na placu ustawiono pamiątkową płytę, przy której później miał stanąć wielki historyczny monument. Pomnik nigdy nie powstał, ale pamiątkowa płyta stoi tam do dziś. Gazeta pisze też o innej rocznicy. Jej zdaniem, to kolejny dowód na to, że budowa cerkwi w tym miejscu jest jak najbardziej uprawniona. W tym roku Rosjanie obchodzą jubileusz 360-lecie połączenia Ukrainy z Księstwem Moskiewskim. – „Dworzec Kijowski to miejsce, gdzie codziennie do stolicy przyjeżdżają setki zarówno Rosjan, jak i Ukrainców. Choćby z tego powodu, właśnie tam – zamiast eurofontanny – powinna stanąć cerkiew” – uważają architekci.

 

„MK” zauważa na koniec, że cerkiew przy Dworcu Kijowskim miała powstać już wcześniej, zanim doszło do wydarzeń na Ukrainie. W roku 2010 przedstawiciele Moskiewskiego Stowarzyszenia Ochrony Pomników przedstawili projekt cerkwi, która mogłaby powstać na miejscu zburzonego w roku 1937 Soboru Objawienia Pańskiego. Pomysł ten nie uzyskał jednak poparcia.

 

 

Źródło: „Moskowskij komsomolec”

ChS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram