Komitet Praw Człowieka ONZ udzielił reprymendy Federacji Rosyjskiej za to, że władze centralne zezwoliły prowincji Riazań przyjąć prawo, które zabrania promocji homoseksualizmu wśród nieletnich. Rosyjskie władze napomnienie zignorowały.
W 2009 r. Irina Fedotowa, lesbijska aktywistka, złożyła skargę przeciwko Rosji do Komitetu Praw Człowieka ONZ, który monitoruje wdrażanie Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOP).
Wesprzyj nas już teraz!
Fedotowa została zatrzymana i ukarana za rozdawanie przed budynkiem jednej ze szkół ulotek „Homoseksualizm jest normalny” i „Jestem dumny z mojego homoseksualizmu. Zapytaj mnie o to”. Ulotki trafiły m.in.do dziesięciolatków.
Zdaniem Komitetu aktywistka homoseksualna nie dopuściła się żadnych publicznych działań na rzecz propagowania wśród nieletnich jakiejkolwiek aktywności seksualnej. „Dała ona jedynie wyraz swojej tożsamości seksualnej i chciała zrozumienia dla niej”. Decyzja Komitetu została wysłana do przedstawicieli najwyższych władz Rosji 30 listopada tego roku.
Władze rosyjskie całkowicie ją zignorowały. Od pewnego czasu w kilku rosyjskich prowincjach i gminach przyjęto prawo, które zabrania promocji homoseksualizmu wśród nieletnich w celu zachowania ich zdrowia oraz moralności.
Traktat ONZ z 1966 r. o prawach obywatelskich i politycznych, na który powołała się homo-aktywistka, dopuszcza ograniczenie wolności słowa ze względu na konieczność ochrony zdrowia i moralności.
Komitet Praw Człowieka, powstały w następstwie przyjęcia traktatu, odniósł się także do decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził prawo rosyjskich ustawodawców do wprowadzania zakazów promocji homoseksualizmu, ze względu na konieczność ochrony zdrowia i moralności dzieci oraz młodzieży. Komitet ONZ mający odmienne zdanie, opiera swoje uzasadnienie na „rozwijającym się charakterze norm moralnych”.
Zgodnie z wcześniejszą interpretacją traktatu, opublikowaną przez Komitet ONZ w ub. roku w dokumencie niewiążącym dla sygnatariuszy paktu – General Comment 24, prawnicy stwierdzili, że ograniczenia wolności słowa „w celu ochrony moralności muszą być oparte na zasadach nie pochodzących wyłącznie z jednej tradycji” i „w celu uniknięcia dyskryminacji muszą one być oparte na obiektywnych kryteriach”.
Według Komitetu zakaz promocji sodomii przyjęty przez prowincję Riazań jest wadliwy pod każdym względem.
Rosja w odpowiedzi na wniosek Komitetu stwierdziła, że prawo nie ogranicza uprawnień Fedotowej w żaden sposób i że celem ustawy jest ochrona małoletnich przed zepsuciem duchowym oraz ochrona ich rozwoju psychicznego, fizycznego i społecznego”.
Źródło: Zenit.org., AS.