Kreml oznajmił w poniedziałek, że tego dnia przestała obowiązywać umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i że Rosja wstrzymała swój udział w porozumieniu – podała agencja Reutera.
Umowa zbożowa, gwarantująca bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, została zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ.
Porozumienie to było już kilkakrotnie przedłużane, jednak MSZ Rosji oświadczyło, że nie widzi możliwości kontynuowania tej inicjatywy. Rosja zagroziła, że nie przedłuży umowy, ponieważ kilka jej żądań dotyczących eksportu zboża i nawozów nie zostało spełnionych.
Wesprzyj nas już teraz!
Bezpośrednią konsekwencją ewentualnych blokad czarnomorskich portów może być zintensyfikowanie eksportu szlakiem lądowym, idącym m.in. przez Polskę i Rumunię. 15 września mija także unijny termin zakazu eksportu ukraińskich płodów rolnych do UE. Polski rząd negocjuje obecnie z Brukselą przedłużenie terminu do końca roku, lecz już teraz politycy zaznaczają, że sytuacja jest bardzo poważna.
PAP / oprac. PR
ARDANOWSKI. FALA UKRAIŃSKIGO ZBOŻA ZNOWU ZALEJE POLSKĘ? „SYTUACJA JEST POWAŻNA”