16 kwietnia 2015

Rosja uderza w Kościół: czy państwo będzie kontrolować finanse wspólnot wyznaniowych?

(fot. Zoltan Tuba/DDP/FORUM)

Rząd Rosji przygotowuje projekt ustawy w sprawie kontroli źródeł finansowania Kościoła i wspólnot wyznaniowych. Według agencji Interfax do komisji parlamentarnej wpłynął wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości, przewidujący, iż w przyszłości organizacje religijne będą musiały rozliczać się przed nim ze swych finansów.

 

Według resortu ma to na celu powstrzymanie „ekstremizmu”, rząd zamierza bowiem kontrolować przede wszystkim sumy przychodzące z zagranicy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Inicjatywę tę skrytykowali w listopadzie ub. roku przedstawiciele Kościoła i wspólnot chrześcijańskich, islamu, a także judaizmu, żądając utrzymania ich niezależności od państwa.

 

Obecny projekt nawiązuje do ustawy uchwalonej w 2012, według której organizacje pozarządowe, otrzymujące pieniądze z zagranicy, a prowadzące działalność polityczną w Rosji, określone zostały jako „agenci zagraniczni”. Muszą one przejść specjalną rejestrację i podlegają surowej kontroli finansowej. Według zainteresowanych organizacji pozarządowych przepisy te mają na celu paraliżowanie ich działalności.

 

 

Źródło: KAI

ged

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 85 110 zł cel: 500 000 zł
17%
wybierz kwotę:
Wspieram