20 lipca 2017

Rosja: większość mieszkańców chce upamiętnienia Józefa Stalina w miejscach publicznych

(Artyom Korotayev/TASS)

Według badań Wszechrosyjskiego Ośrodka Badania Opinii Publicznej, aż 62 proc. Rosjan uważa, że w miejscach publicznych powinno się umieszczać znaki upamiętniające osiągnięcia Józefa Stalina. W szczególności chodzi o  tablice pamiątkowe, cytaty, popiersia i obrazy. Przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych. Stalin został również wybrany najwybitniejszym człowiekiem w dziejach.

Na pytanie, „dlaczego należy rozmieszczać tego rodzaju pamiątki poświęcone Józefowi Stalinowi, aż 57 proc. respondentów odpowiedziało, że „jest to część naszej historii” i że „nasze dzieci powinny o tym wiedzieć”. Natomiast 18 proc. uczestniczących w badaniu uznało, że „dzięki Stalinowi zwyciężyliśmy w Wielkiej Wojnie Narodowej”. Znacznie rzadziej uważano, że Stalin zrobił dużo dobrego dla kraju (9 proc.), że rozwinął państwo i uczynił je wielkim (8 proc.). Z kolei tylko 5 proc. uważa, że w okresie jego rządów był porządek oraz że był on wielkim wodzem i wielkim człowiekiem.

Wesprzyj nas już teraz!

Jednocześnie 65 proc. ankietowanych było przeciwnych upamiętnianiu jego niepowodzeń i zbrodni, podczas gdy 28 proc. uważało, że takie informacje trzeba umieszczać. Uzasadniając to ostatnie stanowisko, odpowiadający stwierdzali, że ludzie powinni znać całą prawdę, a nie tylko osiągnięcia (39 proc.), że jest to też część dziejów Rosji i dzieci powinny o tym wiedzieć (35 proc.) i że na błędach się uczymy (16 proc.).

Komentując te wyniki wielu socjologów uważa, że pytanie o osobiste zaangażowanie w całą sprawę ujawniło stosunkowo wysoki poziom obojętności ankietowanych. Jak wynika z badań, 33 proc. Rosjan nie wykazało wyraźnych uczuć ani pozytywnych, ani negatywnych, gdyby taki znak upamiętniający Stalina pojawił się na sąsiednim domu, podczas gdy pozytywnie odniosłoby się do tego 42 proc., a negatywnie – 21 proc.

Wcześniej, w badaniu przeprowadzonym przez Ośrodek im. Lewady mieszkańcy Rosji za najwybitniejszego człowieka w dziejach kraju i świata uznali właśnie J. Stalina, na drugim znalazł się obecny prezydent Władimir Putin. Miejsce na podium zajął poeta Aleksandr Puszkin.

Na uwagę zasługuje fakt, że w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP) istnieje ruch na rzecz rehabilitacji, a nawet kanonizacji Józefa Stalina jako „wielkiego państwowca” i „dobroczyńcy kościoła”. Jednym z czołowych przedstawicieli tego nurtu jest były dysydent z czasów sowieckich ks. Dimitrij Dudko. Wśród hierarchii RKP stosunek do Stalina nie jest tak jednoznaczny, np. bardzo krytycznie wyraża się o nim osoba nr 2 w hierarchii, metropolita Hilarion, podczas gdy głowa Kościoła, patriarcha Cyryl nawoływał kilka lat temu, aby w działalności „Wodza Narodów” dostrzegać „nie tylko to co złe, ale także to, co było dobre”.

Badania zostały przeprowadzone w dniach 7-8 lipca na 1,2 tys. osób.

 

 

Źródło: KAI, PCH24.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram