24 kwietnia 2012

Rosja: wielotysięczne marsze w obronie wiary

(fot.Alex Zelenko/wikimedia.commons/GNUlicence)

W niedzielę, 22 kwietnia dziesiątki tysięcy wiernych cerkwi prawosławnej zgromadziło się przed główną świątynią w Moskwie, by modlić się „w obronie” prawosławnej wiary chrześcijańskiej. 


Patriarcha Cyryl przewodniczył modlitwie w cerkwi Chrystusa Zbawiciela. Tuż po nabożeństwie odbyła się procesja, w której wierni demonstrowali swój sprzeciw wobec bezczeszczenia ikon i innych symboli religijnych, które nasiliły się w ostatnim czasie. Podobne procesje odbyły się także w innych miastach.

Na początku marca pewien mężczyzna włamał się do cerkwi w Veliky Ustyug, położonej kilkaset kilometrów na północny wschód od Moskwy i porąbał ponad 30 ikon na kawałki. Dwa tygodnie później inna świątynia została zniszczona w mieście Nevinnomyssk w południowej części kraju. Tam napastnik porozbijał ikony, pobił duchownego i wbił nóż myśliwski pod krzyż, znajdujący się na ołtarzu.

Przedstawiciele władz duchownych mówią, że wandalskie ataki w ostatnim czasie nasiliły się. Patriarcha Cyryl ostrzegł, że kraj stoi w obliczu „fatalnego momentu,” w historii. Potępił także wybryk punkowej grupę „Pussy Riot,” która dwa miesiące temu wykonała przed głównym ołtarzem cerkwi moskiewskiej piosenkę „Bogarodzico wypędź Putina,” co oburzyło wiernych.

Kobiety od dwóch miesięcy przebywają w areszcie za „chuligański wybryk”. Oczekują na proces. Grozi im do siedmiu lat więzienia. Amnesty International i inne organizacje zagraniczne organizują w różnych miejscach na świecie protesty w ich obronie.

Źródło: SperoNews.com ,AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie