24 listopada 2023

Rosjanie jątrzą. Postawili pomnik ku czci kata Powstania Styczniowego

(Michaił Murawjow „Wieszatiel” na Litwie Anonimowa płyta, Domena publiczna, via Wikimedia Commons)

Władze Rosji prowokują wzniesieniem pomnika kolejnemu prześladowcy Polaków i Litwinów. Tym razem w Królewcu (ros. Kaliningrad) odsłonięto pomnik generała Michaiła Murawjowa, kata Powstania Styczniowego. 

Rosyjski senator Aleksandr Szenderjuk-Żydkow, zapytany przez dziennikarzy lokalnej, „kaliningradzkiej” wersji programu Wiesti rosyjskiej telewizji państwowej, dlaczego postawiono pomnik Murawjowowi – stwierdził, że jego postać powinna być wspominana w kontekście wydarzeń bieżących. Podkreślił, że w swoim czasie upamiętniony pomnikiem carski generał-gubernator, zarządzał także ziemiami dziś należącymi do Polski.

„Korytarz suwalski, o którym tak często mówimy, jest oddalony zaledwie o 200 kilometrów od Kalinigradu. Ale okręg suwalski, podobnie jak okręg augustowski, były również kontrolowane przez Michaiła Nikołajewicza (Murawjowa). I wydaje mi się, że bardzo ważne jest dla nas tutaj, na samej zachodniej granicy, aby pamiętać o tych przodkach, którzy stali i bronili interesów kraju” – podkreślił Żydkow.

Wesprzyj nas już teraz!

Zaraz po wybuchu Powstania Styczniowego w roku 1864 Michaił Murawjow został mianowany przez cara generałem-gubernatorem Litwy. Krwawo tłumił ten zryw wyzwoleńczy narodów Rzeczypospolitej. Kazał palić dwory i wsie sprzyjające powstańcom, a tysiące ich mieszkańców gnać na Sybir. Palono też katolickie krzyże, a czasem kościoły. Konfiskował dobra ziemskie. Murawjow zarządzał publiczne egzekucje. Osobiście podpisał 128 wyroków śmierci.

Za takie brutalne stłumienie Powstania Styczniowego, Murawjow został nagrodzony przez cara tytułem hrabiego. Zapytany o to, czy według niego Polacy mogą być dla Rosji pożyteczni, miał odpowiedzieć – „Tak, powieszeni”. Przydomek „Wieszatiel” Polacy i Białorusini nadali mu w związku z wykonywanymi na jego rozkaz, zbiorowymi egzekucjami. 24 czerwca 1863 roku Murawjow, podczas pokazowej egzekucji w Choroszczy koło Białegostoku, sam odczytał wyrok wydany na 11 skazanych powstańców.

Źródła – debata.olsztyn.pl, AB

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram