Dzisiaj

Rosjanie konfiskują warte 700 milionów euro aktywa UniCredit, Deutsche Bank i Commerzbank

(Fot. MAXIM ZMEYEV / Reuters / Forum)

Tak, jak państwa zachodnie przejmują aktywa rosyjskie, które miałyby sfinansować odbudowę Ukrainy po zakończeniu wojny, tak również Rosjanie wszczęli analogiczną akcję przechwytywania majątku zagranicznych przedsiębiorstw czy instytucji. Ostatnio sąd w Petersburgu wydał kilka decyzji dotyczących zamrożenia środków o łącznej wartości ponad 700 milionów euro. Należą one do trzech banków: UniCredit, Deutsche Bank i Commerzbank. Już wcześniej nastąpiła nieskuteczna próba przejęcia 400 mln euro należących do JPMorgan Chase.

 

To pierwsze tego typu posunięcie Moskwy wobec zachodnich instytucji finansowych. Decyzja zapadła w petersburskim sądzie po tym, jak Europejski Bank Centralny nalegał na banki europejskie, aby jak najszybciej wycofały swoje środki z Rosji i zakończyły działalność w tym kraju.

Wesprzyj nas już teraz!

Pretekstem do szybkiego działania sądu była sprawa roszczeń Ruskhimalliance, spółki zależnej Gazpromu, potentata naftowo-gazowego, posiadającego monopol na eksport gazu rurociągami.

Sąd zdecydował o przejęciu aktywów włoskiego UniCredit o wartości 463 mln euro. W postanowieniu z 16 maja sędzia nakazał zamrozić udziały w spółkach zależnych koncernu w Rosji, a także jego akcje i fundusze.

Oprócz postanowienia w sprawie włoskiej instytucji finansowej, tego samego dnia zapadła pozytywna decyzja dotycząca zajęcia aktywów Deutsche Banku o wartości 238,6 mln euro, w tym majątku i udziałów zdeponowanych na rachunkach w Rosji. Zakazano niemieckiemu bankowi sprzedaży swojego oddziału. Gdyby jednak właściciel chciał to uczynić, konieczna będzie osobista zgoda Władimira Putina. W opinii sądu, przedsięwzięte kroki były konieczne, ponieważ bank „podejmował działania mające na celu zbycie majątku w Rosji”.

Wreszcie sąd podjął w piątek decyzję o przejęciu aktywów Commerzbanku. Szczegółów na razie nie ujawniono. Nie jest znana wartość zajętych składników majątku, chociaż Ruskhimalliance wnioskował do sądu o zamrożenie dóbr o wartości do 94,9 mln euro.

Spór z zachodnimi bankami rozpoczął się w sierpniu 2023 roku. Spółka Ruskhimalliance zwróciła się do sądu arbitrażowego w Petersburgu z żądaniem zapłaty gwarancji bankowych wynikających z umowy zawartej z niemiecką firmą inżynieryjną Linde. Spółka zależna Gazpromu jest operatorem zakładu przerobu gazu i instalacji do produkcji skroplonego gazu ziemnego w Ust-Łudze koło Sankt Petersburga. W lipcu 2021 roku podpisała ona umowę z firmą Linde na zaprojektowanie, dostawę sprzętu i budowę kompleksu do produkcji LNG. Rok później Linde zawiesiła pracę ze względu na sankcje UE.

Ruskhimalliance zwrócił się do banków-gwarantów, które odmówiły wypełnienia swoich zobowiązań, zasłaniając się sankcjami. Na liście poręczycieli znajdowały się m.in. Bayerische Landesbank i Landesbank Baden-Württemberg, przeciwko którym toczy się postępowanie przed petersburskim sądem.

Deutsche Bank zapewnił swoich klientów, że decyzja nie wpłynie na działalność banku, ponieważ posiada on rezerwę w wysokości około 260 mln euro wraz z „odpowiednimi aktywami z tytułu zwrotu kosztów” na pokrycie kosztów rosyjskiego powództwa.

W poniedziałek włoski rząd zwołał spotkanie, aby omówić konfiskaty UniCredit, jednego z największych europejskich banków w Rosji. Zatrudnia on poprzez swoją spółkę zależną ponad 3 tysiące osób.

Rosyjski oddział banku – zgodnie z informacją z kwietnia – odnotował w pierwszym kwartale zysk netto w wysokości 213 mln euro w porównaniu z 99 mln euro rok wcześniej. Bank utworzył rezerwy o wartości ponad 800 mln euro i znacznie ograniczył portfel kredytowy. Dyrektor generalny Andrea Orcel jeszcze w maju mówił, że niezwykle trudno będzie UniCredit opuścić Rosję.

Europejski Bank Centralny zażądał niedawno od prowadzących działalność w Rosji pożyczkodawców ze strefy euro szczegółowych planów dotyczących strategii wyjścia z Rosji w związku z zaostrzeniem napięcia między Zachodem a Moskwą.

W kwietniu wpłynął wniosek o zajęcie ponad 400 milionów dolarów funduszy JPMorgan Chase w następstwie skargi prawnej złożonej przez bank VTB. Sąd jednak nie zgodził się na tak wysokie zajęcie.

Źródło: thenews.com.pk

AS

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram