Od początku wojny do Polski przez granicę zewnętrzną wjechało 74 tys. obywateli Rosji; w tym samym czasie wyjechało 97,7 tys. – poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. To o ponad 90 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed pandemią.
Michalska zaznaczyła, że w okresie od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę więcej Rosjan przekroczyło granicę zewnętrzną na kierunku wyjazdowym (97,7 tys.) niż wjazdowym (74 tys.). Z przekazanych przez SG danych wynika, że podobna sytuacja miała miejsce w takim samym okresie 2019 r., czyli zanim wybuchła pandemią koronawirusa. Wtedy do Polski wjechało 807 tys. Rosjan, zaś wyjechało 817 tys.
Z kolei w czasie, w którym obowiązywały obostrzenia pandemiczne – w analogicznym okresie 2021 i 2020 roku – do Polski wjechało odpowiednio 90 i 93 tys. Rosjan.
Wesprzyj nas już teraz!
„W tym roku najwięcej obywateli Rosji przekroczyło granicę na kierunku wjazdowym do RP na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim – ponad 32 tys. osób, a z Białorusi do Polski – 18,3 tys. osób” – przekazała Michalska.
Dodała, że sporo obywateli Rosji przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski. „Byli to często współmałżonkowie, bliscy obywateli Ukrainy, ewakuujący się z do Polski po ataku Rosji na Ukrainę” – podkreśliła.
Michalska przypomniała, że wjazd obywateli Rosji na terytorium RP przez granice zewnętrzne odbywa się po spełnieniu wymogów, określonych przez Kodeks Graniczny Schengen, zgodnie z którymi co do zasady obywatele Rosji posiadający paszporty służbowe oraz paszporty zwykłe powinni posiadać wizy lub tytuły pobytowe.
W ostatnich tygodniach coraz częściej mówiło się o potrzebie zmiany polityki wizowej UE wobec Rosji. Kwestia ograniczeń wizowych dla obywateli Rosji była omawiana w środę w Pradze na posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.
PAP
oprac. PR