Ministerstwo skarbu sprzyja fuzji zakładów chemicznych w Tarnowie i Puławach. Tarnowskie przedsiębiorstwo nie zostanie przejęte przez rosyjski Acron. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała jednak zgodę na przejęcie przez spółkę Synthos kontroli nad Zakładami Azotowymi w Puławach.
Ogłoszone przez Acron wezwanie do sprzedaży akcji Zakładów Azotowych Tarnów nie powiodło się. Złożone zapisy nie pozwolą rosyjskiej spółce osiągnąć planowanego w wezwaniu progu udziałów w tarnowskich zakładach.
Wesprzyj nas już teraz!
Postępowanie antymonopolowe wszczęto na skutek wezwania firmy Synthos na akcje ZA Puławy, uprawniające do 100 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Synthos jest kontrolowany przez Michała Sołowowa, a głównym przedmiotem działalności tej spółki jest produkcja surowców chemicznych, w szczególności kauczuków emulsyjnych, polistyrenów, dyspersji i klejów przemysłowych.
Zakłady Azotowe Puławy są spółką giełdową z 50,67 proc. udziałem Skarbu Państwa zajmującą się głownie produkcją nawozów azotowych, chemikaliów, związków nadtlenowych i gazów technicznych. W wyniku postępowania Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji – podkreślił UOKiK.
Zainteresowanie akcjami Puław ogłosiły też Zakłady Azotowe Tarnów. Wezwały one do sprzedaży 6 mln 116 tys. 800 akcji ZA Puławy po 110 zł za akcję. Udział w wezwaniu Tarnowa zapowiedział Skarb Państwa – posiadacz ponad połowy akcji Puław.
Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna. Jest spółką giełdową, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Ponad 31,5 proc. akcji należy do funduszy emerytalnych, pozostała część – nieco ponad 36,3 proc. to akcjonariat rozproszony.
Źródło: TVP Info
luk