12 listopada 2015

Po wielu latach zastoju niemiecka masoneria zaczyna rosnąć. Zjednoczone Wielkie Loże Niemiec liczą już 15 500 członków. To wzrost o 9 proc. względem stanu z roku 2011.

 

Zjednoczone Wielkie Loże Niemiec to organizacja parasolowa zrzeszająca 485 lóż. Jak poinformowała Ewangelicka Centrala ds. Kwestii Światopoglądowych (EZW), od roku 2011 przybyło w Niemczech 1300 masonów.

Wesprzyj nas już teraz!

Według EZW odpowiada za to w dużej mierze rosnąca obecność masonerii w Internecie. Matthias Pöhlmann z Monachium, zajmujący się we wspólnocie protestanckiej sektami i kwestiami światopoglądowymi, wskazuje, że masoni są bardzo aktywni na forach internetowych, prowadząc dialog z osobami zainteresowanymi ich ruchem oraz społeczeństwem w ogóle. Dodatkowo niektóre loże biorą co roku udział w tak zwanych „Dniu otwartego Zabytku”, w którym otwierają swoje domy dla wszystkich, oferują wykłady i prezentacje.

 

Niemiecka masoneria jest cały czas ruchem przede wszystkim męskim. Wielka Loża Kobiet Niemiec, istniejąca od roku 1982, liczy jedynie 520 członkiń. To o wiele mniej niż we Francji (14 000) czy Belgii (2 100), a porównywalnie z tak niewielkim krajem, jak Szwajcaria (450).

 

Podczas gdy Kościół katolicki patrzy na masonerię bardzo krytycznie i katolicy, również niemieccy, nie mogą przynależeć do masońskich lóż, to protestanci już tak. Po rozmowach prowadzonych przez Ewangelicki „Kościół” Niemiecki ze Zjednoczonymi Lożami Niemiec w 1973 roku zwolennicy Lutra zasadniczo zmienili swój stosunek do wolnomularstwa.

 

Według EZW Kościół katolicki i wspólnota protestancka powinny „być świadome”, że wśród wolnomularzy są ludzie o „rozmaitych poglądach” na religię chrześcijańską. Obok osób z religii niechrześcijańskich w masonerii działają także ci, którzy „opisują się” jako chrześcijanie i są aktywni w swoich wspólnotach. Według EZW nie ma mowy o „wrogim” stanowisku masonerii wobec chrześcijan, jakkolwiek w lożach obowiązuje „czysto sekularny sposób zachowania”, koncentrujący się na etyce.

 

Niemieccy masoni na swojej stronie internetowej jako główny cel działalności podają „wspieranie rozwoju osobistego” i pracę „nad własnym ja”.

 

 

Źródło: kath.net

pach

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram