26 marca 2012

Rośnie napięcie militarne na Półwyspie Koreańskim

(fot. ziptrivia / sxc.hu)

Korea Południowa ostrzegła, że może zestrzelić rakietę sąsiada z północy, jeśli znajdzie się ona nad jej terytorium. Komuniści zapowiedzieli wyniesienie na orbitę okołoziemską sztucznego satelity.

Słowa ostrzeżenia padły z ust ministra obrony Korei Południowej. Korea Północna twierdzi, że wystrzelenie rakiety to część jej pokojowego programu kosmicznego. Dzięki nowo ustalonej trajektorii lotu rakiety, które w przeszłości przelatywały nad Japonią, ominą inne kraje. Jednak Waszyngton i Seul są zdania, że Phenian chce przetestować pociski dalekiego zasięgu, które mogłyby przenosić broń jądrową – donosi agencja AP.

Rzecznik ministerstwa obrony Jun Won Szik poinformował, iż Korea bada sposoby śledzenia i zestrzeliwania rakiet, które zboczyłyby z normalnej trajektorii.  Dodał, że wystrzelenie rakiety byłoby „nieprzemyślanym i prowokacyjnym” działaniem ze strony Północy.

Rakieta nośna satelity Kwangmyongsong to w istocie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, nazywany poza Koreą Płn. Taepodong. Wystrzelenie satelity kraje postronne uznają za zakamuflowaną próbę technologii rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

W Seulu trwa światowy szczyt na temat bezpieczeństwa nuklearnego. Więcej o tym wydarzeniu czytaj tutaj

 

 

Źródło: AP
kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie