21 kwietnia 2021

Rośnie poziom czytelnictwa w Polsce. Prawie co drugi Polak czyta jedną książkę w roku

(Fot. Pixabay)

„42 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w roku 2020”, wynika z raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową. To najlepszy wynik od sześciu lat.

Mamy powody do ostrożnego optymizmu. W ciągu roku zanotowaliśmy 3-procentowy wzrost czytelnictwa w Polsce, w skali dwóch lat to jest 5 procent. Możemy zatem powiedzieć, że negatywny, spadkowy trend czytelnictwa w Polsce się zatrzymał – podkreślił dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Najczęściej czytana jest tak zwana „literatura sensacyjno-kryminalna”, popularna, ale też biografie, wspomnienia i książki historyczne dotyczące XX wieku. Według raportu, czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej.

Raport wskazuje też na duży wzrost książek kupowanych przez Polaków na prezenty. – To oznacza, że książka wróciła na listę prestiżowych prezentów: uważamy, że książka jest czymś, co możemy podarować innym, sami otrzymujemy i coraz częściej czytamy właśnie książki, które sami otrzymaliśmy – powiedział Makowski.

Źródło: PolskieRadio24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie