30 czerwca 2014

Rosyjska wojna na Krymie. Grekokatolicy zagrożeni

(fot. painterman / sxc.hu)

Zgodnie z prawem rosyjskim wspólnoty religijne na Krymie są zobowiązane do ponownej rejestracji. Grekokatoliccy ukraińscy duchowni pełniący posługę na Krymie, będą mogli pozostać tam jedynie przez trzy miesiące. Po tym okresie będą musieli opuścić półwysep i ponownie starać się o pozwolenie na wjazd.

 

Na mocy ustawy przyjętej w Moskwie przez rosyjski parlament w kwietniu i podpisanej przez prezydenta Władimira Putina w dniu 5 maja, wszystkie podmioty prawne na Krymie (w tym wspólnoty religijne), będą musiały dostosować swoje statuty do prawa rosyjskiego i ubiegać się o wpis w jednolitym rejestrze osób prawnych, jeśli chcą zachować swój status. Ustawa wchodzi w życie 1 lipca. Organizacje będą musiały stosować się do niej od 1 stycznia 2015 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rejestracja nie jest łatwym procesem. Ustawa wprowadza szereg obwarowań, które są trudne do spełnienia dla wielu grup religijnych. Obecnie na Krymie zarejestrowanych jest 1409 wspólnot wyznaniowych.

 

W przypadku księży grekokatolickich pochodzących z innych części Ukrainy, a pełniących posługę na Krymie wprowadzono wymóg, zgodnie z którym mogą oni pozostać na półwyspie do trzech miesięcy. Po tym okresie będą musieli wyjeżdżać na miesiąc. By móc powrócić będą zmuszeni ponownie ubiegać się o możliwość wjazdu na Krym i pełnienia tam posługi pasterskiej.

 

To nie jedyne restrykcje zastosowane przez władze rosyjskie wobec wspólnot religijnych. Rosyjscy urzędnicy na Krymie od kwietnia ub. roku wprowadzili wysokie czynsze dla instytucji religijnych wynajmujących budynki na cele sakralne. W szczególności uderzono w katedrę prawosławną w Symerfolu należącą do Patriarchatu Kijowskiego sprzeciwiającego się cerkwi moskiewskiej. Symboliczne opłaty podniesiono na mocy kwietniowego dekretu do wysokości ponad 7 tys. dol. miesięcznie.

 

Wspólnota katolicka w portowym mieście Sewastopol obawia się, że z powodu aneksji Krymu, może nie odzyskać zabytkowej katedry, wybudowanej na początku XX w. i zabranej w czasach sowieckich.

 

Również agenci FSB wypowiedzieli wojnę tatarskim meczetom i protestanckim zborom, organizując naloty na świątynie w poszukiwaniu terrorystów.

 

Na Krymie, zajętym przez Rosjan w kwietniu br., rosyjskie władze wprowadziły swoje prawo federalne, w tym kodeks karny i kodeks wykroczeń administracyjnych. Moskwa utworzyła na anektowanym terenie także oddziały agencji federalnych, w tym jednostki ministerstwa sprawiedliwości i służb bezpieczeństwa FSB.

 

 

Źródło: forum18.org., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 140 669 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram