Katolicy z Niemiec i Austrii opowiedzieli się w ostatnich dniach za heretyckimi zmianami w nauczaniu Kościoła. Chcą błogosławić homoseksualistów, dopuścić do Komunii cudzołożników, wyświęcać diakonisy.
Największa organizacja zrzeszająca świeckich katolików Niemiec opowiedziała się za odejściem od nauczania Kościoła świętego w kilku obszarach. Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK) domaga się „bezwarunkowej” akceptacji i błogosławienia związków homoseksualnych, dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do sakramentów oraz zmiany podejścia do sztucznych metod antykoncepcji.
Wesprzyj nas już teraz!
ZdK w oświadczeniu wydanym 8/9 maja w Würzburgu stwierdza otwarcie, że Kościół powinien rozwinąć „nowe formy liturgiczne”, przede wszystkim: błogosławieństwa par homoseksualnych oraz błogosławieństwa nowych związków rozwodników. Ci ostatni powinni też zostać „włączeni w życie Kościoła” oraz dopuszczeni do sakramentów, jeżeli tylko pozwala im na to ich sumienie. Zdaniem świeckich należy też wyrażać głębokie poszanowanie dla związków innych niż małżeńskie, o ile tylko są stabilne. ZdK wyjaśnia, że rodzina jest dzisiaj niezwykle zróżnicowana i nie można postrzegać jej jedynie przez pryzmat małżeństwa.
Świeccy katolicy stwierdzają ponadto, że Kościół „musi zaprezentować nowe podejście do seksualności”. Zakłada to „nową ocenę metod sztucznej antykoncepcji, bo w żadnym innym obszarze życia nie ma porównywalnej różnicy między urzędem nauczycielskim papieża a osobistym rozeznaniem katoliczek i katolików w ich codziennym życiu”.
Podobną postawę zaprezentowali też katolicy z Austrii. Nowa przewodnicząca dużego Ruchu Kobiet Austrii (kfbö), Veronika Pernsteiner, opowiedziała się w poniedziałek w wywiadzie dla dziennika „Der Standard” za dopuszczeniem kobiet do diakonatu. Pernsteiner zaznaczyła, że byłby to zaledwie „pierwszy krok” na drodze „równouprawnienia kobiet na wszystkich obszarach” w prawie kościelnym. Szefowa kfbö przekonywała, że takie zmiany są konieczne, bo kobiety stanowią przynajmniej połowę wiernych Kościoła.
Jak zauważa Martha Weinzl na łamach portalu katholisches.info, kfbö jest powiązana z organizacjami lobbującymi na rzecz aborcji. Organizacja podjęła współpracę z austriacką platformą „Mutternacht”, która domaga się działań na rzecz poprawy „zdrowia reprodukcyjnego” kobiet, co miałoby zostać osiągnięte poprzez lepszy dostęp do aborcji i antykoncepcji. Weinzl wskazuje, że sekretarz generalna kfbö Anja Appel określiła kilka dni temu starania na rzecz jednoznacznie rozumianego przez ruchy aborcyjne „zdrowia reprodukcyjnego” jako „naukowy wkład na rzecz większej sprawiedliwości i długofalowego rozwoju”.
Pach/kathweb/zdk.de/katholisches.info